Praca sezonowa w Niemczech – jakie dokumenty? Czy pracodawca może zwolnić pracownika sezonowego?

photo 1575505586569 646b2ca898fcixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca sezonowa to świetna okazja, aby poprawić swoją sytuację finansową. Dzięki temu można wyjechać na określony czas, co dla wielu osób jest bardzo ważne. Wyjazd do pracy sezonowej w celach zarobkowych wygląda podobnie do wyjazdu na dłuższy czas. Jedyną różnicą są tutaj formalności oraz czas, na jaki wyjeżdżamy.

Praca sezonowa, a dokumenty

Jeżeli już znajdziemy pracę sezonową, należy wiedzieć, jakie formalności trzeba dopełnić. Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest umowa na czas określony, gdzie powinniśmy sprawdzić każdy punkt znajdujący się w takim dokumencie.

Jednak poza samą umową pracownik musi zabrać ze sobą własne dokumenty, które mogą okazać się przydatne. Osoby posiadające prawo jazdy muszą mieć je przy sobie.

Oprócz tego nie należy zapominać także o dokumentach potwierdzających nasze kwalifikacje. Każdy, kto planuje wyjazd poza granice kraju, musi również mieć przy sobie kartę EKUZ, którą można otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu zdrowia.

Pozwolenie na pobyt – czy jest wymagane?

Wjeżdżając do Niemiec nie trzeba mieć pozwolenia na pobyt, a więc do pracy za granicę może wyjechać każdy, kto chce znaleźć lepiej płatną pracę. Oczywiście planując pozostać dłużej w Niemczech, trzeba pamiętać o dopełnieniu kilku istotnych formalności, aby pobyt był w pełni legalny.

W przypadku pobytu nieprzekraczającego 3 miesięcy musimy mieć przy sobie dowód lub paszport. Jeżeli czas pobytu ulenie przedłużeniu, trzeba mieć status osoby szukającej pracy lub być studentem.

Pobyt w Niemczech wygląda nieco inaczej w momencie, kiedy otrzymamy niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę. Utrata pracy to ogromny problem, zwłaszcza gdy przebywamy za granicą. Jednak pomimo rozwiązania stosunku pracy możemy rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia.

Wypowiedzenie umowy pracownika sezonowego

Złożenie wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika w przypadku pracy sezonowej nie jest możliwe. Oznacza to, że żadna ze stron, jeśli chciałaby zakończyć stosunek pracy bez większych powodów nie może wręczyć wypowiedzenia z racji tego, że umowa została zawarta na czas określony. 

Warto jednak dodać, że istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy, ale musi się to odbyć polubownie. Pracodawca oraz pracownik mogą rozwiązać zawartą wcześniej umowę, ale obie te strony muszą być zgodne co do zakończenia stosunku pracy. Podpisując umowę o pracę, powinniśmy dokładnie ją przeanalizować, aby nie pojawiły się żadne niejasności lub inne problemu wpływające na zatrudnienie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1517928677948 132e5ff116a7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxTaG9lcyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2OTA2MjIyMDl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Buty trekkingowe – o ile większe powinny być od stopy?

1 września 2023

Dobór odpowiedniego obuwia w góry wcale nie jest taki prosty… Będąc w sklepie musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów, takich jak wielkość butów, krój, sposób łączenia elementów czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady