Jak wygląda leczenie kanałowe? Jakie badania przed leczeniem kanałowym może zlecić specjalista?

photo 1561328635 c1c6ad1753b0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxzdG9tYWxvZ2ljYWwlMjBkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2NTQyNzYwNDEixlibrb 1.2.1q80w1080

Leczenie zębów u stomatologa to częsty zabieg, który zazwyczaj jest niezbędny do tego, aby pozbyć się powstałych ubytków. Jedną z form leczenia jest leczenie kanałowe będące ostatnim możliwym sposobem, jeżeli chodzi o uratowanie zęba. Jak więc wygląda leczenie kanałowe i jakie narzędzia do tego celu wykorzystuje stomatolog?

Leczenie kanałowe – jak wygląda?

Leczenia kanałowe zawsze odbywa się według określonych schematów, co gwarantuje skuteczność zabiegu. Oczywiście, aby endodonta Wrocław mógł stwierdzić, czy konieczne jest leczenie kanałowe, kieruje pacjenta na zdjęcie rtg. Następnie chory ząb zostaje zatruty, jednak zabieg ten nie jest zawsze wykonywany, ponieważ zależy to od stanu zęba.

Taka metoda leczenia polega na usunięciu miazgi zęba, ponieważ właśnie to tam znajduje się skupisko bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Kolejny krok to opracowanie kanałów oraz ich wypełnienie w momencie, kiedy ząb jest już przygotowany na ten etap leczenia. Ostatnią czynnością jest wypełnienie zęba, tak, aby wyglądał on, jak kiedyś.

Narzędzia niezbędne do leczenia kanałowego

Każdy gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w niezbędne do leczenia narzędzia. Jednak, jakie konkretnie akcesoria są potrzebne do leczenia kanałowego? Pierwszym z narzędzi są miazgociągi, które stosuje się do usuwania miazgi.

Ponadto leczenie kanałowe nie mogłoby być przeprowadzone bez pilników służących do poszerzania kanałów, czy upychadeł kanałowych. Każde z tych narzędzi odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu kanałowym. Co więcej, warto wiedzieć, że podczas takiego leczenia stomatolog wykorzystuje także podstawowe narzędzia służące podczas zwykłego leczenia zęba.

Jakie badania poprzedzają leczenie kanałowe?

Aby stomatolog mógł dokładnie stwierdzić, w jakim stanie jest ząb, może zlecić dodatkowe badania. Oprócz obejrzenia zębów może skierować pacjenta na wykonanie prześwietlenia zębów. Takie badania są bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie nieprawidłowości można dostrzec gołym okiem, zwłaszcza jeśli konieczne okaże się leczenie kanałowe.

Warto również pamiętać, że po przeprowadzonym leczeniu kanałowym, należy regularnie wykonywać prześwietlenie całych zębów. Dzięki temu będzie można ocenić, w jakim stanie jest leczony ząb.

Pomimo raz przeprowadzonego leczenia kanałowego po pewnym czasie może zaistnieć konieczność ponownego zabiegu. Na szczęście ponowne leczenie zęba nie zawsze jest konieczne, a jeśli pojawią się jakieś problemy to proces leczenia wygląda tak jak poprzednio.

Może spodobać Ci się również:

Po co zbiera się nakrętki plastikowe?

1 stycznia 2022

Kto z nas nie słyszał o akcji charytatywnej zbierania nakrętek by pomóc ciężko chorej osobie? Dlaczego to właśnie zamknięcia butelek są tak bardzo poszukiwane? Wszystko wynika z wyjątkowej klasy surowca,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady