Jak wygląda pierwsza jazda na kursie kategorii B?
Nikt z nas nie rodzi się kierowcą, dlatego nie powinien dziwić fakt, że nasze początki za kierownicą będą trudne. Na szczęście podczas nauki jazdu, Kraków i inne miasta posiadają sztab doświadczonych instruktorów, którzy pokażą nam wszystko, co potrafią. Nie oznacza to jednak, że od razu zostaniemy rzuceni na głęboką wodę i bez znajomości obsługi pojazdu wyjedziemy na miasto. Zatem jak wygląda pierwsza lekcja jazdy?
Teoria przed praktyką ma swoje uzasadnienie
Nie bez przyczyny zajęcia teoretyczne są organizowane przed lekcjami praktycznymi. Takie rozwiązanie ma usystematyzować naszą wiedzę i pomóc w późniejszym zrozumieniu skomplikowanych przepisów drogowych. Wiedząc, jak zachować się na skrzyżowaniu, będziemy mogli w trakcie jazdy skupić się na obsłudze samochodu, bez zastanawiania się, czy faktycznie możemy w danym momencie przejechać.
Na zajęciach teoretycznych poruszane są również kwestie obsługi samochodu. Możemy już tutaj zapoznać się z budową jego poszczególnych elementów i pracami, które każdy kierowca powinien wykonać przed rozpoczęciem jazdy. Takie przygotowanie z pewnością pomoże na dalszym etapie nauki jazdy.
Jak wygląda pierwsza jazda?
Instruktorzy szkoły nauki jazdy z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że przyszły kierowca na pierwszych zajęciach najczęściej niewiele wie o prowadzeniu samochodu. Dlatego na samym początku lekcje będą organizowane na placu manewrowym, gdzie kursant może spokojnie nauczyć się samochodu i sprawdzić jak działają pedały sprzęgła, hamulca i gazu.
Następnie przyjdzie czas na opanowanie jazdy po łuku. Ten aspekt warto dokładnie wyćwiczyć, ponieważ będzie on sprawdzany w trakcie egzaminu państwowego, a popełnienie błędu na tym etapie najczęściej kończy się przerwaniem testu. Gdy instruktor zobaczy, że kierowca radzi sobie z obsługą samochodu, można będzie przejść do jazdy w ruchu miejskim. I tutaj nie warto się stresować, ponieważ samochody szkoleniowe są tak skonstruowane, że w razie pomyłki instruktor ma swój hamulec i gaz, którymi może odpowiednio wymanewrować pojazd.
Z czasem na pewno będzie lepiej
Pierwsza jazda dla wielu kursantów jest dość stresującym wydarzeniem. Brak wyczucia powoduje, że często zauważymy szarpanie samochodu i mamy problem z odpaleniem silnika. Z czasem jednak problemy te zanikną, a my będziemy mogli coraz płynniej stosować pedały gazu i hamulca.
Nie warto zatem zbytnio przejmować się jazdą i popełnianymi błędami. Ważne jest, by słuchać poleceń i wskazówek instruktora, przez co szybciej opanujemy umiejętność prowadzenia samochodu. Pod koniec zajęć praktycznych możemy też zdecydować się na dodatkowe lekcje, jeśli nadal będziemy odczuwać niepewność za kierownicą.
Może spodobać Ci się również:
Ukończenie studiów wyższych może otworzyć naprawdę ciekawą ścieżkę kariery zawodowej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki stopień studiów ukończyłeś. Czasami ukończenie studiów I stopnia nie zawsze jest wystarczające. Co…
Czytaj więcej