Gdzie szukać pomocy, gdy otrzymasz wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech? Dlaczego warto walczyć o swoje prawa?
Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę i nie wiesz, jaki krok wykonać, aby najkorzystniej wyjść z tej sytuacji? Czy wiesz, że nie każde wypowiedzenie umowy o pracę wiąże się z zakończeniem stosunku pracy? Co więcej, możesz skutecznie walczyć o swoje prawa łamane przez nieuczciwego pracodawcę. Gdzie należy szukać pomocy prawnej, pracując w Niemczech i czy można uzyskać fachową ocenę prawną, nie znając dobrze języka niemieckiego?
Porady prawne na terenie Niemiec, gdzie ich szukać?
Jeżeli masz problem w swojej obecnej pracy bądź Twój pracodawca wręczył Ci kundigung, z którym się nie zgadzasz, jak najszybciej powinieneś, skorzystać z oceny prawnej. Dzięki temu będziesz wiedział, w jakiej tak naprawdę jesteś sytuacji i czy wręczone wypowiedzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Pracodawcy nie zawsze przestrzegają przepisów i wręczają swoim pracownikom wypowiedzenia, chcąc ich szybko zwolnić.
Niekiedy można spotkać się także z wręczaniem wypowiedzeń nadzwyczajnych, co zazwyczaj jest nieuzasadnione. Musisz wiedzieć, że nawet będąc w Niemczech, możesz znaleźć pomoc prawną udzielaną w języku polskim.
Jest to najbardziej komfortowe wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej często znajduje się wielu pracowników. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać ważne dla Ciebie informacje i przedstawić prawnikowi sytuację, w jakiej się znajdujesz.
Co zyskasz, walcząc o swoje prawa?
Czy podjęcie walki z nieuczciwym pracodawcą jest dla pracownika jest opłacalne? To pytanie zadaje sobie wiele zatrudnionych na terenie Niemiec osób, które napotykają problemy w pracy. Egzekwowanie swoich praw, a czasem nawet skierowanie sprawy do sądu może przynieść naprawdę olbrzymie korzyści pracownikowi. Są one następujące:
• Wydłużenie kontraktu, zgodnie z prawidłowym okresem wypowiedzenia, co oznacza w praktyce, iż pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi za cały ten okres (a nie tylko do momentu daty widniejącej na wypowiedzeniu natychmiastowym).
• Unieważnienie zwolnienia nadzwyczajnego/dyscyplinarnego, co bezpośrednio wiąże się z odzyskaniem reputacji pracownika oraz z otrzymaniem świadectwa pracy bez wzmianki o naruszeniu obowiązków pracowniczych, co znacznie ułatwi poszukiwania nowej pracy.
• Możliwość starania się o odprawę (Abfindung) – jeśli pracodawca nie będzie w stanie udowodnić przed sądem winy pracownika, ten w dalszym ciągu będzie miał szansę na odprawę; jej wysokość jest uzależniona m.in. od stażu pracy.
Dlaczego nie należy bać się wypowiedzenia umowy o pracę, pracując w Niemczech?
Pracujesz w Niemczech, a kundigung po niemiecku jest dokumentem, którego się najbardziej obawiasz. W końcu utrata pracy to także utrata płynności finansowej, w konsekwencji czego pojawiają się problemy finansowe. Nie musisz jednak bać się dokumentu, jakim jest wypowiedzenie.
Przepisy regulują kwestię zwolnień pracowników, ale też określają, które z grup są chronione przed zwolnieniem. Jeśli zgłosisz się do specjalisty w dziedzinie niemieckiego prawa pracy, otrzymasz niezbędne informacje, jakie kroki podjąć, aby dochodzić swoich praw.
Może spodobać Ci się również:
Jesteś na etapie poszukiwania butów. Zapewne napotkałeś wiele różnych nazw obuwia i zastanawiasz się, które wybrać? Szeroki wybór butów pozwala na ich dopasowanie do konkretnych wymagań, ale też tego, co…
Czytaj więcej