Jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Podpowiadamy jak konserwować układ nie tylko zimą
Nieprzyjemny zapach w pojedzie to jeden z najczęstszych, bagatelizowanych sygnałów, które świadczą o nieprawidłowej pracy klimatyzacji. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu i jednocześnie zachować czystość powietrza, o ten układ warto szczególnie dbać. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jakie są najczęstsze problemy z układem oraz co należy zrobić, aby klimatyzacja samochodowa działała w prawidłowy sposób.
Podstawowe zasady korzystania z klimatyzacji
Warto przede wszystkim pamiętać o pewnych regułach korzystania z systemu klimatyzacji, które znacznie usprawnią jego pracę
Przy chłodzeniu pojazdu w upalne dni, warto przed użyciem otworzyć na kilka minut okna w pojeździe. Spowoduje to wyrównanie temperatury wewnątrz nagrzanego samochodu i dzięki temu klimatyzator szybciej schłodzi powietrze do optymalnej temperatury.
Warto pamiętać również o konieczności zamknięcia okien po włączeniu klimatyzacji. Pomoże to znacznie szybciej schłodzić powietrze, dodatkowo nie obciąży zbytnio pracą układu. Warto również przynajmniej raz w tygodniu włączać system chłodzenia, dzięki temu zawarty w nim olej nie będzie osadzał się na częściach klimatyzacji.
Warto zadbać o higienę układu
Przy jeździe w trudniejszych warunkach, powinno się regularnie wymieniać filtr kabinowy. To na nim osadzają się mniejsze i większe zanieczyszczenia występujące w powietrzu. Nadmierna eksploatacja pojazdu przy tym samym filtrze może spowodować zatkanie systemu wentylacji i niewydolność klimatyzatora.
Wymiana filtra powinna odbywać się przynajmniej 2 razy w roku – w okresie wiosennym oraz jesiennym. Nieco rzadziej, bo raz na 3 lata warto również wymienić osuszacz. Może to być kosztowny wydatek, jednak jest to element, który powstrzymuje nadmierne zawilgocenie wnętrza pojazdu, jest więc niezwykle istotnym komponentem klimatyzatorów.
Gdy klimatyzacja daje niepokojące sygnały
W przypadku, gdy działająca klimatyzacja powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, warto odwiedzić serwis klimatyzacji samochodowej. Kraków jest miejscem, w którym bardzo łatwo znajdziesz taką placówkę. Prawdopodobnie oznacza to, że na komponentach układu rozwinęły się kolonie bakterii i grzybów, które produkują nieprzyjemne aromaty.
Bakterie namnażają się w szybkim tempie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Aby temu zapobiec, trzeba przede wszystkim dbać o czystość filtra i osuszacza oraz reagować na początkowe niepokojące sygnały. Bagatelizowanie problemu może spowodować nie tylko zmniejszenie wydolności systemu chłodzenia powietrza, lecz również doprowadzić do uszkodzenia pracy układu.
Może spodobać Ci się również:
Nauka o żywieniu to niezwykle ciekawy kierunek, dzięki któremu można zyskać wartościową wiedzę. Informacje uzyskane na studiach z pewnością przydadzą się w życiu codziennym, a więc kierunek dietetyki przyda się…
Czytaj więcej