Umowa o pracę czy umowa zlecenie – co lepsze? Porównanie dwóch form współpracy

unnamed file

Przy stałym zatrudnieniu, można wykorzystać 2 formaty umów, które różnią się zakresem i obowiązkami. W zależności od celu  sporządzenia kontraktu, jej zakresu oraz dodatkowych czynników, można podpisać zarówno umowę o prace, jak i umowę zlecenie. Oba dokumenty mają kilka cech wspólnych, lecz w niektórych miejscach mają zasadnicze różnice. Która z tych form współpracy okarze się lepsza?

Umowa o pracę – pewność i bezpieczeństwo

To standardowy dokument, który zawierany jest podczas werbowania stałych pracowników. Umowa zawiera zobowiązania podpisującego do wykonywania specyficznego rodzaju pracy na rzecz przedsiębiorstwa. Na podstawie wykonywanych obowiązków, pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie o wysokości zawartej w podpisywanym dokumencie.

Umowa o pracę nie może być stosowana zamiennie z odpowiednikami cywilno-prawnymi. Przy spełnianiu powyższych przesłanek, obowiązkiem pracodawcy jest zaproponowanie stosownego dokumentu, w przeciwnym razie naraża się on na poważne konsekwencje, do których rozwiązania będzie potrzebny radca prawny.

Umowa zlecenie – gdy liczy się towar

W przypadku, gdy przedmiotem współpracy jest towar lub określona usługa, której podejmuje się zleceniobiorca, lepiej zastosować umowę cywilnoprawną. Obliguje ona zleceniobiorcę do wykonania określonej czynności prawnej, za którą dostanie on stosowne wynagrodzenie.

Ten typ umowy nie podlega przepisom Kodeksu pracy. Szereg obowiązków takich jak konieczność odprowadzania składek czy ubezpieczenie pracownika oraz stworzenie mu warunków do pracy jest w tym przypadku nieobowiązkowa. Może to powodować znaczne obniżenie kosztów obsługi pracownika, kancelaria prawnicza przestrzega jednak przed nadmiernym korzystaniem z tego typu umów, w sytuacjach, gdy ich zastosowanie jest niewskazane.

Zestawienie obu typów umów

W przypadku zastosowania umowy o pracę, należy liczyć się z większą liczbą obowiązków. Przy takim dokumencie należy pamiętać o odprowadzaniu składek, ubezpieczenia pracownika, a także konieczności stworzenia miejsca pracy, w którym będzie on wykonywał swoje obowiązki. Zerwanie tego typu kontraktu musi być poprzedzone okresem wypowiedzenia, a między stronami porozumienia występuje stosunek pracy.

Stosując umowę zlecenie, strony współpracują na zasadzie przepisów cywilnoprawnych. Prawnik dla firm wskazuje w tym przypadku na konieczność wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz na miesiąc w przypadku dłużej trwających umów. Ten typ kontraktu może zostać zawiązany w dowolnej formie: ustnie, na podstawie pisemnego dokumentu lub w sposób dorozumiany.

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1509062522246 3755977927d7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDd8fHVuaXZlcnNpdHl8ZW58MXwwfHx8MTY3NDY4ODk5Nwixlibrb 4.0.3q80w1080

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza – jakie uprawnienia? Co mogą absolwenci po ukończeniu takich studiów?

1 sierpnia 2023

Studia pedagogiczne pozwalają na pracę na różnych stanowiskach, gdzie mamy do czynienia z dziećmi. Kierunek ten jest bardzo popularny na uczelniach i cieszy się ogromny zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Specjalizacja…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady