Spółka komandytowa – co to? Kto za nią odpowiada?
Definicje poszczególnych spółek mogą się od siebie różnić. Wynika to z tego, że dzielimy je na spółki osobowe i kapitałowe. Oczywiście nie jest to jedyny element, który wpływa na ich różnorodność. Jedną ze spółek, która jest nastawiona na prowadzenie działalności gospodarczej to spółka komandytowa. Jakie są jej charakterystyczne cechy i czy warto ją założyć?
Spółka komandytowa – definicja
Na wstępie należy zaznaczyć, że spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej. Jednak pomimo tego ma zdolność prawną, a co za tym idzie może zaciągać zobowiązania.
Aby mogła ona powstać potrzebne są dwie osoby, gdzie jedna będzie komplementariuszem, a druga komandytariuszem. Jeżeli zabraknie jednego ze wspólników rejestracja spółki w Krakowie nie będzie możliwa.
Zakładanie firmy to dosyć odpowiedzialne zadanie dlatego też warto przemyśleć kto ostatecznie ma zostać wspólnikiem oraz jaką funkcję będą pełniły poszczególne osoby. Należy wspomnieć, że spółka komandytowa jest także spółką osobową regulowaną przez prawo handlowe.
Jak założyć spółkę?
Utworzenie firmy wymaga przejścia przez kilka etapów, których w żaden sposób nie można ominąć. Żeby działalność mogła być prowadzona zgodnie z prawem konieczna jest rejestracja spółki, czyli uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zakładanie spółek tradycyjnie wymaga wizyty u notariusza, ponieważ umowę trzeba zawrzeć w formie aktu notarialnego. Nieco inaczej to wygląda w sytuacji, kiedy dokonujemy rejestracji przez internet wtedy akt notarialny nie, jest konieczny. Jeśli zakładanie spółki Kraków przebiegnie pomyślnie to, musimy pamiętać o tym, aby dopełnić resztę formalności.
Każdy ze wspólników musi wnieść swój własny wkład. Trzeba także zwrócić uwagę na to, aby w umowie znalazły się wszystkie wymagane informacje w tym również wysokość wkładów dokonanych przez innych wspólników.
Za co odpowiadają wspólnicy?
Zakładanie działalności gospodarczej Kraków nie zawsze idzie zgodnie z planem. Z tego powodu w spółce znajdują się osoby, które w razie niepowodzenia ponoszą odpowiedzialność.
Wspólnicy, którzy są komplementariuszami, odpowiadają całym swoim majątkiem w przypadku kiedy pieniądze spółki nie wystarczą na spłatę. Taka sytuacja może mieć miejsce, dopiero kiedy postępowanie egzekucyjne wobec spółki nie przyniesie rezultatu.
W przypadku komandytariusza odpowiedzialność jest ograniczona. Oznacza to, że wierzyciel może wyegzekwować jedynie kwotę określoną w umowie spółki, jest to tzw. suma komandytowa. Wyjątek stanowi wniesienie wkładu równego sumie komandytowej, wtedy nie ponosimy odpowiedzialności.
Może spodobać Ci się również:
Jesteś na etapie poszukiwania butów. Zapewne napotkałeś wiele różnych nazw obuwia i zastanawiasz się, które wybrać? Szeroki wybór butów pozwala na ich dopasowanie do konkretnych wymagań, ale też tego, co…
Czytaj więcej