Gdzie zgłosić podejrzenie przestępstwa
Wypadki chodzą po ludziach i choć nie chcemy mieszać się w podejrzane sprawy, zdarza się, że sami jesteśmy światkami takich wydarzeń. Niezależnie od sytuacji, najlepiej jest od razu zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa organom ścigania. W niektórych sytuacjach jest to z resztą naszym obowiązkiem… Jak przeprowadza się takie zgłoszenie?
Obowiązek społeczny czy konieczność?
Większość przestępstw nie narzuca na nas konieczności ich zgłaszania wprost, to znaczy ewentualne zatajenie prawdy nie będzie wiązać się z żadnymi konsekwencjami. W rzeczywistości jednak warto zawiadamiać prokuraturę o wystąpieniu takiej sytuacji – w końcu ktoś dopuścił się czynu karalnego i powinien zostać osądzony z urzędu.
Są jednak przestępstwa, których niezgłoszenie może wiązać się z karą pieniężną, a nawet ograniczeniem wolności do trzech lat. W ich przypadku przyda się pilna pomoc prawnika – takie przestępstwa należy zgłosić niezwłocznie. Dotyczy to przykładowo spraw związanych z:
- zabójstwem z pobudek osobistych oraz na tle narodowym lub etnicznym,
- terroryzowaniem osób,
- podejrzeniem szpiegostwa na rzecz innych krajów,
- naruszeniem niepodległości państwa, w tym poprzez zagarnięcie części obszaru, które do niego należy.
Gdzie zgłosić przestępstwo?
Zawiadomienie najlepiej kierować bezpośrednio do odpowiedniego oddziału prokuratury. Przyjmuje się, że powinna to być placówka, której obszar działań obejmuje miejsce dokonania przestępstwa. Pisemne zawiadomienie można złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres prokuratury.
Inną opcją jest ustny raport złożony na komisariacie policji. W takim przypadku przyda się pogotowie karne – z prawnikiem znacznie łatwiej można będzie przedstawić faktyczny bieg wydarzeń. W trakcie przesłuchania funkcjonariusze przygotują odpowiedni protokół i zadecydują o rozpoczęciu lub wstrzymaniu śledztwa.
Co powinno się znaleźć w zawiadomieniu?
Dokument przede wszystkim musi mieć urzędową formę, która w przejrzysty i klarowny sposób przedstawiać będzie wszelkie okoliczności wydarzenia. Powinny się w nim znaleźć informacje dotyczące osoby składającej pozew, dane osobowe osoby podejrzanej o dokonanie przestępstwa, lub w przypadku nieokreślonego sprawcy dokładny opis jej postaci.
W raporcie należy umieścić także dane dotyczące przebiegu zdarzenia. Powinno się tutaj zawrzeć okoliczności i miejsce sytuacji, czas przestępstwa oraz co działo się krok po kroku. Przygotowanie szczegółowego raportu nie jest trudne, dlatego najlepiej wykorzystać pogotowie prawne. Częstochowa jest miejscem, w którym chętnie udzielimy porad jak sporządzić taki raport.
Może spodobać Ci się również:
Praca w Avon to świetny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Konsultantki poza korzyściami finansowymi mogą również korzystać z ofert, gdzie kosmetyki sa znacznie tańsze. Jednak oprócz wielu korzyści, konsultantka avon…
Czytaj więcej