Automat tokarski – co to? Jakie rodzaje wyróżniamy?
Określenie automat tokarski często mylone jest z nazwą urządzenia nazywanego tokarką. Niestety oba te pojęcia nie oznaczają tego samego, a wręcz przeciwnie. Jeżeli więc planujemy zakup, którejś z tych maszyn, warto poszukać informacji na temat ich przeznaczenia i zastosowania, co jest głównym czynnikiem, jeżeli chodzi o użytkowanie.
Automat tokarski – krótka definicja
Popularne automaty tokarskie używane są głównie w miejscach, gdzie wykonuje się obróbkę ze skrawaniem. Są to duże przedsiębiorstwa, gdzie brak automatu tokarskiego spowodowałby wstrzymanie pracy. Jeżeli chodzi o produkcję masową to świetnie, sprawdzą się urządzenia wielowrzecionowe przeznaczone do takiego rodzaju pracy.
Dzięki nowoczesnym maszynom mamy możliwość uzyskania różnych kształtów obrabianych tworzyw. Automat tokarski jest w pełni zautomatyzowany, przez co intensywność i forma pracy daje same korzyści. Nowe modele automatów wpływają na krótszy czas pracy, a także daje to możliwość dużo szybszej produkcji.
Im więcej możliwości daje nam ten sprzęt tym więcej, możemy osiągnąć. Są urządzenia, które zyskują na popularności nie tylko przez posiadane funkcje, ale także skuteczne metody obróbki.
Czym się kierować podczas wyboru?
Jeśli chcemy kupić automat tokarski bardzo ważne, jest skonsultowanie się z osobą doświadczoną. Tylko wtedy będziemy, mogli liczyć na doradztwo kogoś, kto, ma dużą wiedzę na ten temat. Zazwyczaj wybierane są maszyny mające jak najlepsze parametry jednak to, jaki model ostatecznie wybierzemy, zależy od wymagań i specyfiki pracy.
Taki zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, a więc nie warto dokonywać wyboru na własną rękę. Niemniej jednak należy wiedzieć, że decyzja, jaką podejmiemy i tak należy do nas. W każdym urządzeniu ważna jest jego jakość dlatego też czasem dobrze, jest ponieść większe koszty i cieszyć się naprawdę dobrym sprzętem, niż kupić automat tokarski, który okaże się nie najlepszym modelem.
Popularne rodzaje automatów tokarskich
Wyróżniamy trzy rodzaje automatów tokarskich jednowrzecionowych. Są to automaty poprzeczne, wzdłużne i rewolwerowe. Każdy z tych modeli różni się od siebie sposobem obróbki, tak więc pozwala to na wybór takiego sprzętu, z którego będziemy w pełni zadowoleni.
Oprócz automatów tokarskich istnieją również półautomaty tokarskie. Te drugie są podobne w budowie, a także zasadzie działania. Jednak główną różnicą jest to, że nie służą one do obróbki kilku przedmiotów, a jednego. Pomimo podobnej nazwy to właśnie ten element ma główny wpływ.
Może spodobać Ci się również:
Kradzież samochodów to wciąż poważny problem. Co więcej, nigdy nie wiadomo, kto padnie ofiarą złodziei. Wiele skutecznych metod tj. kradzież na walizkę, czy gameboya połączone z doświadczeniem często sprawia, że…
Czytaj więcej