Buty robocze BHP – co to jest? Co należy wiedzieć o tym rodzaju obuwia?

photo 1546552356 3fae876a61cacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1MXx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Obuwie robocze to jeden z najczęściej stosowanych środków ochrony pracowników. Te środki ochrony są niezwykle istotnym elementem, dlatego nie można z nich zrezygnować, a trzeba stosować się do panujących regulacji. Szukając obuwia roboczego, często spotykamy się z określeniem obuwia roboczego BHP. Co należy wiedzieć o butach BHP i kto odpowiada za ich zakup?

Obuwie BHP – co to jest?

Słysząc określenie obuwia roboczego bez problemu, możemy określić, jaką funkcję pełnią te buty. Jednak co, należy wiedzieć o obuwiu roboczym BHP? Zadaniem butów roboczych BHP jest profesjonalna ochrona nóg przed zagrożeniami istniejącymi w miejscu pracy.

Takie obuwie może chronić przed zagrażającymi czynnikami chemicznymi, oparzeniami oraz zagrożeniami mechanicznymi. Buty robocze posiadają wiele zabezpieczeń, które muszą być dobierane w zależności od istniejących zagrożeń. Wybierając obuwie BHP, zyskasz pewność, że zapewnią one naprawdę dobrą ochronę.

Czym się kierować, wybierając obuwie robocze?

Wybór obuwia roboczego to decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Obuwie to musi być prawidłowo dopasowane do istniejących zagrożeń, ale też potrzeb osoby, która będzie je nosiła. Jeżeli pewne z elementów zostaną pominięte, może się okazać, że zakup nie będzie udany, co może przysporzyć wielu problemów.

Odpowiednio dopasowany rozmiar butów, ale też ich wysokość odgrywa niezwykle istotną rolę. Wyróżniamy różne modele obuwia roboczego. Mogą być to buty za kostkę, ale też tzw. półbuty robocze, które także są często wybierane.

Wszystkie buty robocze wybrane od profesjonalnego sprzedawcy spełniają swoją rolę, jednak tutaj ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do tego, co będzie robił pracownik. Niekiedy buty muszą być dodatkowo elektrostatyczne, wodoodporne, ale również chronić przed niskimi temperaturami.

Kto zapewnia buty robocze BHP?

Za wyposażenie w środki ochrony zatrudnianych pracowników odpowiada pracodawca. Pracownik nie inwestuje swoich pieniędzy z obuwie ochronne, gdyż zobowiązany jest do tego pracodawca. Poza tym nie ma tu też miejsca na braki środków ochrony osobistej.

Zakład pracy musi zabezpieczyć pracownika przed istniejącymi zagrożeniami, jakie istnieją w danym miejscu pracy. Pracownicy natomiast są zobowiązani do przestrzegania regulaminu i noszenia obuwia roboczego. W przeciwnym razie podczas wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia ciała pracownika, który nie stosował się do przepisów.

Może spodobać Ci się również:

jak dobrze i skutecznie zabezpieczyc grunt przed osuwaniem gdzie zastosowanie znajduja mury oporowe.jpg

Jak dobrze i skutecznie zabezpieczyć grunt przed osuwaniem? Gdzie zastosowanie znajdują mury oporowe?

1 maja 2024

Osuwanie gruntu to dosyć częsty problem, z jakim się spotykamy. Niestety nie zawsze wiemy, co najlepiej sprawdzi się w zabezpieczaniu gruntu. Pomimo istnienia wielu rozwiązań, możemy mieć problem z wyborem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady