Buty trekkingowe – o ile większe powinny być od stopy?

photo 1517928677948 132e5ff116a7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxTaG9lcyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2OTA2MjIyMDl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Dobór odpowiedniego obuwia w góry wcale nie jest taki prosty… Będąc w sklepie musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów, takich jak wielkość butów, krój, sposób łączenia elementów czy grubość podeszwy. Tylko dzięki starannej selekcji będziemy mogli znaleźć warianty, które faktycznie będą pasować do naszej stopy. Jednak czy faktycznie powinny one w pełni pasować do długości kończyn?

Rozmiar butów ma spore znaczenie

Wiele osób przyjmuje założenie, że skoro stopy i tak nie będą już rosły, możemy postawić na obuwie w pełni dopasowane do aktualnej długości kończyn. Czy faktycznie tak jest? W wielu przypadkach rzeczywiście zasada może mieć zastosowanie. Jeśli wybieramy buty do biegania lub klasyczne adidasy na co dzień, możemy pozwolić sobie na produkty w pełni dopasowane.

Jednak w przypadku trekkingów, warto kupić warianty nieznacznie większe. To produkty, które być może będziemy stosować o każdej porze roku, a podczas chłodniejszego sezonu z pewnością będziemy chcieli założyć grubszą skarpetę. W dopasowanm obuwiu typu buty trekingowe stopy mogłyby się wtedy nie zmieścić. Ponadto w trakcie długotrwałej wyprawy, nasze kończyny ulegają lekkiemu opuchnięciu, więc w dopasowanych butach szybko odczujemy dyskomfort.

Kupować większe! Ale o ile?

Z wielkością obuwia nie powinniśmy jednak przesadzać. Nie chodzi tutaj o to, by nasze stopy ślizgały się wewnątrz cholewki podczas spaceru po górach. W takim przypadku bylibyśmy nawet znacznie bardziej podatni na zwichnięcia lub skręcenia kończyn, które automatycznie zakończyłyby naszą dalszą podróż.

Najlepiej zatem kupować buty merrell intercept maksymalnie pół rozmiaru dłuższe od naszych stóp. Jeśli wybieramy produkty dla dorastających dzieci, możemy postawić na warianty cały numer większe, ponieważ ich stopy i tak za niedługo urosną. Taki zapas z pewnością ułatwi wkładanie i zdejmowanie obuwia nawet po założeniu grubej skarpety.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu butów?

Przede wszystkim warto zastanowić się na wstępnie kiedy będziemy je wykorzystywać. Jeśli szukamy produktów na wakacyjny wypoczynek, najlepiej postawić na trekkingi niskie, w których będziemy czuć się lekko i przewiewnie. Dla amatorów górskich wypraw organizowanych przez cały rok producenci przygotowali solidne trekkingi wysokie.

Przed zakupem warto przetestować buty i wybrać te, w których czujemy się najlepiej. Nawet niewielki dyskomfort powinien dać nam jasny sygnał, że z danym wariantem jest coś nie tak. Warto również dokładnie sprawdzić jakość obuwia i wybrać te, które będą solidnie przygotowane.

Może spodobać Ci się również:

photo 1604480132736 44c188fe4d20cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxtZW50YWwlMjBoZWFsdGh8ZW58MXwwfHx8MTY1NjYwODg2NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile trwa terapia psychodynamiczna? Dla kogo skierowana jest taka forma leczenia?

1 czerwca 2022

Terapia psychodynamiczna to metoda leczenia skierowana dla osób borykających się z problemami o podłożu psychologicznym. Obecnie wielu pacjentów korzysta z metod leczenia oferowanych przez terapeutów, co oczywiście prawie zawsze przynosi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady