Co to jest kwas elagowy zawarty w soku wiśniowym i na co działa?

photo 1623852991143 e0c679e0272dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDJ8fGNyYW5iZXJyeSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NzI0MzQ3NDMixlibrb 4.0.3q80w1080

Kwas elagowy to związek fenolowy, naturalnie występujący polifenol, który jest zawarty w niektórych owocach, w tym w wiśniach. Wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, w tym działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające.

Wiśnie zawierają w sobie wiele składników wpływających na poprawę zdrowia i powinny być zawarte szczególnie w diecie osób walczących z nowotworami. Kwas elagowy jest tu kluczowy, a dzięki coraz większej ilości badań nad naturalnymi sposobami wspierania organizmu w tej walce, można śmiało powiedzieć, że sok z wiśni to doskonały suplement każdej zdrowej diety.

Jak działa kwas elagowy zawarty w soku z wiśni?

W przypadku właściwości przeciwnowotworowych kwas elagowy działa na kilku poziomach. Przede wszystkim hamuje wzrost komórek nowotworowych poprzez blokowanie enzymów, które są niezbędne do ich podziału i namnażania. Dodatkowo kwas elagowy zawarty w soku wiśniowym może wpływać na procesy apoptozy (programowanej śmierci komórek), co może skutkować zahamowaniem wzrostu nowotworu.

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że kwas elagowy wykazuje działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka prostaty, raka piersi, raka jelita grubego, raka skóry i raka płuc. Ponadto może on także pomagać w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu (LDL) i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.

Sok z wiśni pomaga w opóźnianiu procesów starzenia

Poza kwasem elagowym sok z wiśni zawiera wiele antyoksydantów, takich jak flawonoidy i antocyjany. Antyoksydanty pomagają neutralizować wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i przyspieszać procesy starzenia. Sok wiśniowy zawiera również wiele ważnych witamin i składników mineralnych, takich jak witamina C, witamina A, potas i żelazo, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dzięki temu można uzyskać doskonałe efekty widoczne gołym okiem. Składniki zawarte w wiśniach wpływają na poprawę skóry, włosów i paznokci. To przekłada się na zdrowszy i młodszy wygląd.

Wiśnie i substancje przeciwzapalne

Sok z wiśni zawiera związki, które wykazują działanie przeciwzapalne, takie jak kwasy fenolowe i antocyjany. Przewlekłe zapalenie jest jednym z czynników przyspieszających procesy starzenia i zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworów.

Dlatego też suplementacja sokiem, który zawiera dużo substancji przeciwzapalnych jest kluczowa dla zdrowia człowieka. Jednakże pamiętać warto, że sok z wiśni powinien być traktowany jako dodatek do zdrowej i zrównoważonej diety, a nie jako jej substytut.

Może spodobać Ci się również:

Jak zadbać o swoje samopoczucie podczas pandemii?

Jak zadbać o swoje samopoczucie podczas pandemii?

28 października 2020

Obecna sytuacja, spowodowana pandemią panującą na świecie, nie nastraja pozytywnie. Codzienny zalew złych wiadomości, strach o życie swoje lub bliskich osób, pogarszająca się sytuacja gospodarcza i polityczna, zmiana sposobu spędzania…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady