Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

unnamed file 4

Antykoncepcja awaryjna jest sposobem zapobiegania ciąży, w sytuacji, gdy zawiodą klasyczne metody lub nastąpi przypadkowe zbliżenie. Tabletka „dzień po” ma jedno zadanie. Zapobiec zapłodnieniu i nie dopuścić do nieplanowanej  ciąży. Wiele kobiet ma jednak wątpliwości w kwestii jej skuteczności.

Od 2015 r. tabletka dzień po ellaOne była sprzedawana osobom powyżej 15 roku życia bez recepty. Zmiana nastąpiła w 2017 roku, kiedy ograniczono dostęp do tego środka, udostępniając go jedynie za wiedzą lekarza wystawiającego receptę. Tak pozostało do tej pory, a w sprzedaży, poza ellaOne znajduje się również preparat Escapelle

Nie tylko ginekolog może przepisać tabletkę „dzień po”.

Szereg publikacji medycznych wskazuje, że środki antykoncepcji awaryjnej mogą być zażywane wielokrotnie. Jednocześnie lekarz powinien umiejętnie wskazać pacjentce inne rodzaje środków antykoncepcyjnych, działających długofalowo. Tabletka „dzień po”, jest preparatem doraźnym, a nazwa „awaryjna” oznacza, że nie jest przeznaczona do regularnego używania.

Do przepisania powyższych środków nie jest potrzebny specjalista ginekolog. Pacjentka może zwrócić się do każdego lekarza o wystawienie recepty. Można uzyskać receptę poprzez wizytę w poradni zdrowia lub też dzięki poradzie online.

Jak działa ellaOne?

Pigułka „dzień po” przeciwdziała zapłodnieniu i nie ma na celu wywołania wczesnego poronienia. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu syntetycznego modulatora receptora progesteronowego, czyli octanu uliprystalu. Antykoncepcyjne działanie może być wykorzystane do 120 godzin po stosunku. Jednakże pamiętać warto, że im wcześniejsze zastosowanie tym skuteczniejsze działanie.

Wskaźnik Pearla, który obrazuje skuteczność środka antykoncepcyjnego podaje dla tabletki ellaOne wartość 0,9-2,1 skuteczności. Jest to bardzo wysoki wynik dający pewność w 97,9 – 99,% pewności, że nie zaistnieje niechciana ciąża. Stosować ten środek mogą osoby młode, poniżej 18 roku życia bez szkody dla zdrowia.

Jak działa Escapelle?

W składzie tabletki dzień po Escapelle znajduje się czynni aktywny o nazwie Lewonorgestrel. Jego skuteczność widoczna jest do 72 godzi po zbliżeniu, czyli czas działania jest krótszy od tabletki ellaOne. Tu również czas ma wpływ na wynik skuteczności. Przyjęta w ciągu pierwszych 12 godzin „po” daje pewność na poziomie podobnym do swojej odpowiedniczki.

Jak wszystkie leki, tak również tabletki antykoncepcyjne awaryjne opatrzone są ryzykiem skutków niepożądanych. Tu warto skonsultować z lekarzem, który środek będzie najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Może spodobać Ci się również:

photo 1553877522 43269d4ea984cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Otrzymałeś nadzwyczajne wypowiedzenie umowy o pracę? Co możesz zrobić, gdy się z nim nie zgadzasz?

1 stycznia 2024

Jeżeli pracujesz za granicą z pewnością znajomość prawa nie jest dla Ciebie tak oczywista, jak w Polsce. W każdym kraju obowiązują inne przepisy, dlatego też trudno jest opanować kolejny kodeks,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady