Hełmy ochronne i kaski, kiedy stosować?

unnamed file 2

Przepisy BHP jasno określają obowiązkowe stosowanie kasków i hełmów ochronnych. Wszędzie tam, gdzie głowa narażona jest na urazy trzeba ją dobrze zabezpieczyć. Niektóre stanowiska pracy wyszczególnione są, jako obowiązkowe.

Nie jest to jednak zamknięty spis i ochronne nakrycia głowy powinny być stosowane tam, gdzie istnieje zagrożenie. Wszystko zależy od oceny ryzyka danego stanowiska pracy. W myśl przepisów hełm ochronny musi być zapewniony przez pracodawcę i spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa.

Stanowiska pracy obligatoryjnie stosujące ochronne nakrycia głowy

Przepisy ustawy z dnia 26 września 1997 r. dotyczące ogólnych przepisów BHP – tabela nr 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej stanowią, że kaski i hełmy ochronne są obowiązkowe m.in. na budowie. Przepisy te przestrzegane są szczególnie rygorystycznie przy pracach na rusztowaniach. Również przy pracach drogowych na mostach, wiaduktach, czy konstrukcjach stalowych muszą być stosowane.

Bezwzględnie hełmy i kaski obowiązują również w kopalniach oraz szybach i wykopach. Tam, gdzie stosuje się materiały wybuchowe, a także przy urządzeniach do ładowania ciężkich przedmiotów hełmy z dobrej jakości materiałów ochronnych są niezbędnym wyposażeniem.

Dobra ocena ryzyka, czyli gdzie jeszcze stosowane są hełmy ochronne?

Pracownik musi być zapoznany z przepisami BHP, kiedy zostaje zatrudniony. W tym względzie powinien przestrzegać ogólnej informacji na temat obowiązkowej odzieży ochronnej. W niektórych miejscach to ocena ryzyka indywidualnego stanowiska pracy wymusza noszenie hełmu lub kasku ochronnego.

Jeśli na hali produkcyjnej lub w magazynie istnieje zagrożenie urazem głowy podporządkować się trzeba obowiązkowi noszenia nakrycia skutecznie chroniącego czaszkę. Złamanie tych przepisów grozi w przypadku urazu nie tylko utratą zdrowia, ale również konsekwencjami prawnymi. Pracodawca powinien w związku z tym szczególną uwagę przywiązać do tej kwestii.

Kaski i hełmy ochronne, kto kupuje?

W myśl przepisów odzież robocza może być nabywana przez pracownika i rozliczana w ekwiwalencie. To jednak nie dotyczy odzieży ochronnej. Hełmy ochronne należą właśnie do tej grupy elementów wyposażenia pracownika. W tej sytuacji to pracodawca winien zapewnić maksymalną ochronę pracownikowi.

Ważne jest uwzględnienie warunków panujących w danym zakładzie pracy i dopasowanie odpowiedniego wyposażenia. Działający w przedsiębiorstwie Nadzór BHP z pewnością dopilnuje, by pracodawca odpowiednio wyposażył pracownika, a także, by pracownik wykorzystywał w pełni przysługującą odzież ochronną.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581578017093 cd30fce4eeb7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka półmaska przeciwpyłowa? Jaki filtr znajdujący się w masce zapewni nam największą ochronę?

1 lutego 2023

Stosowanie w miejscu pracy odpowiednich zabezpieczeń ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika. W wielu zakładach pracy jednym z elementów wyposażenia służących, jako środek ochrony jest maska przeciwpyłowa.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady