Idealne cechy w dobrego rekrutera, czyli co trzeba mieć, by dobrze wykonywać ten zawód?

photo 1552664730 d307ca884978ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zawód rekrutera to w dzisiejszych czasach opłacalna profesja, którą wybiera całkiem spora liczba osób. Większość małych firm i dużych korporacji, często poszukuje pracowników. Powodowane to może być zwiększoną tendencją rotacyjną na rynku pracy, albo ekspansją przedsiębiorstwa.

Coraz bardziej popularne staje się również sięganie po usługi headhunterów i zawodowych rekruterów. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie. Wielu przedsiębiorców korzysta rownież z internetowego rozwiązania, jakim jest profesjonalny portal pracy, oferujący usługi zawodowych rekruterów. Takie osoby muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, umiejętności oraz cechy charakteru.

Kwalifikacje zawodowego rekrutera

Zawodowy rekruter, to osoba, która musi posiadać szereg kompetencji, pozwalających na skuteczne szukanie pracowników dla danego przedsiębiorcy. Dobrym fundamentem będą ukończone stadia ukierunkowane na stosunki interpersonalne i wiedzę, jak dopasowywać ludzi do danego stanowiska pracy.

Wszystkie kierunki socjolo­giczne i psychologiczne są tu wskazane. Dobry rekruter kształci się bez ustanku, ze względu na wciąż zmieniające się potrzeby i uwarunkowania rynku pracy. To wymaga chęci do odbywania dodatkowych kursów i szkoleń.

Umiejętności przydatne każdemu rekruterowi

Przeprowadzenie profesjonalnej rekrutacji pracowników tylko z pozoru wydaje się łatwe. Tak naprawdę jest to mozolny proces „wyłuskiwania” odpowiedniej osoby wśród, czasami, setek innych. A to wymaga nie tylko wykształcenia i wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności.

Dobry rekruter powinien umieć czytać między wierszami, tak aby wśród wielu CV wybrać do dalszej rekrutacji odpowiednie. Niewątpliwie powinien uzupełnić wiedzę na temat stanowiska pracy, którego dotyczy rekrutacja. A najważniejsza jest umiejętność przeprowadzenia dokładnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Cechy charakteru, jakie powinien mieć profesjonalny rekrutera

I wykształcenie i namiętności wiążą się w tym zawodzie nierozerwalnie z odpowiednimi cechami charakteru. Jedną z kluczowych cech jest doskonały poziom komunikacji międzyludzkiej. Pozwala na łatwe nawiązanie kontaktu z potencjalnym kandydatem, co sprzyja szybkiemu rozpoznaniu właściwego człowieka.

Inną cechą dobrego rekrutera jest ciekawość, która wyzwala chęć lepszego poznania kandydata i instynktownej jego weryfikacji. W tym zawodzie sumienność oraz odpowiedzialność mają również ogromne znaczenie. Nie każdy spełnia wszystkie powyższe kryteria, jednakże warto przygotować się do tego zawodu i postawić na ciekawe, inspirujące doświadczenia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1515955656352 a1fa3ffcd111cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8bGFjb3N0ZSUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDE5ODU4NjN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak rozciągnąć buty sportowe na długość?

1 listopada 2023

Chyba każdy spotkał się z taką sytuacją, że przymierzając buty w sklepie pasują idealnie, a po powrocie do domu te same produkty są zbyt małe. Być może nie przyglądnęliśmy się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady