Ile kalorii ma pizza neapolitańska 30 cm?

photo 1581873372796 635b67ca2008ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

„Jesteś tym, co jesz”. Z popularnym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić, ponieważ faktycznie wyżywienie ma ogromny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Dlatego właśnie wielu ekspertów przestrzega przed spożyciem znacznej ilości potraw typu fast food, do których zalicza się pizza. Czy faktycznie może być ona dla nas niebezpieczna?

Z czego wynika kaloryczność potrawy?

To ciasto jest głównym dostarczycielem węglowodanów, które mogą przyczyniać się do zwiększania masy ciała. Najczęściej pizzę przygotowuje się na bazie mąki pszennej, która zawiera sporą ilość cukrów prostych i złożonych. One podnoszą kaloryczność potrawy i sprawiają, że pojedynczy kawałek pizzy może mieć ich nawet 400!

Oczywiście trzeba tutaj również doliczyć tłuszcz i węglowodany występujące w dodatkowych składnikach, choć ich znaczenie będzie znacznie mniejsze. Dlatego chcąc ograniczyć kalorie, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z wariantów zawierających tłuste wędliny oraz sery. Takie produkty mogą dodatkowo zwiększyć kaloryczność potrawy.

Jestem na diecie – muszę zrezygnować z pizzy?

Choć logika podpowiada, że to byłoby najlepsze rozwiązanie, nie zawsze chcemy całkowicie odcinać się od ulubionej potrawy. Dlatego przede wszystkim warto zachować umiar i mieć świadomość ile pojedynczy kawałek pizzy z krakowskich Azorów może dostarczyć nam energii. Dzięki temu łatwiej będzie nam ustalić porcję i wybrać odpowiadający wariant.

Możemy też spróbować zmniejszyć kaloryczność potrawy, poprzez wybór wariantu na cienkim cieście, lub z warzywnymi dodatkami. Będąc na diecie powinniśmy zrezygnować z sera żółtego i tłustych wędlin, takich jak boczek. W ten sposób ograniczymy kaloryczność potrawy i sprawimy, że będzie ona lekkostrawna. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej porcji. Konsumpcja całej pizzy wiąże się z dostarczeniem do organizmu nawet kilku tysięcy kalorii na raz. Ale jeśli weźmiemy jeden lub dwa kawałki, nic strasznego się nie stanie.

Pizza to nie tylko samo zło

Choć duża ilość węglowodanów może przerażać, warto podkreślić, że ciasto dostarcza też sporą ilość cennych składników odżywczych. Mowa tu między innymi o witaminach grupy B, A, E oraz C, które występują w warzywnych dodatkach. W mięsie znajduje się pewna porcja białka oraz mikroelementów. Z kolei sos pomidorowy jest źródłem likopenu, który wspomaga pracę układu pokarmowego.

Jak widać pizza to nie tylko bomba kaloryczna i może zastąpić pełnowartościowy posiłek. Jak ze wszystkim warto jednak zachować umiar, zwłaszcza gdy mamy określony plan żywieniowy. W ten sposób zawsze będziemy mogli pozwolić sobie na kawałek ulubionej potrawy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1487611459768 bd414656ea10cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHx3b3JrJTIwYWdlbmN5fGVufDF8MHx8fDE2ODI3Njg1ODEixlibrb 4.0.3q80w1080

Pierwsza praca – ile urlopu? Ważna wskazówki dla młodych wkraczających dopiero na rynek pracy

1 sierpnia 2023

Pierwsze zatrudnienie to całkiem nowe doświadczenie dla młodej osoby. Oczywiście wejście na rynek pracy dla osoby, która dopiero co ukończyła szkołę, może być trudne. Dzieje się tak, ponieważ młody człowiek…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady