Ile kalorii spala bieganie 30 minut?

photo 1486218119243 13883505764ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8cnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjc1MTA4NDkyixlibrb 4.0.3q80w1080

Mówi się, że bieganie to jedna z najprostszych dyscyplin sportowych. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ sport wymaga odpowiedniego przygotowania oraz profesjonalnych butów do biegania. Faktem jest jednak to, że aktywność pomaga w utrzymaniu kondycji i spalaniu dodatkowych kalorii. No właśnie, ile kcal utracimy biegnąc przez 30 minut?

Od czego zależy ilość utraconych kalorii?

Oszacowanie efektywności treningu nie jest tak proste, ponieważ każdy biegacz ma indywidualne preferencje oraz swój styl biegu. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na ilość spalanych kalorii jest prędkość treningu. Z prostej zależności wynika, że osoby, które biegną szybciej potrzebują znacznie więcej energii od osób trenujących wolniej.

Istotna jest również waga ćwiczącego. Im więcej kilogramów posiadamy, tym większy wysiłek musimy włożyć w bieganie, przez co ilość spalonych kalorii również będzie wyższa. Decydujące znaczenie będzie miał również czas. Trening, który trwa przez 15 minut będzie mniej efektywny od godzinnego biegania. 

Ile kalorii można spalić?

Jak już wspomniano, nie da się precyzyjnie oszacować konkretnej wartości. Przyjmuje się jednak, że w trakcie półgodzinnego treningu spalamy średnio od 200 do 500 kcal. To znacznie więcej niż podczas spaceru, ponieważ bieganie znacznie efektywniej angażuje wszystkie mięśnie naszego ciała.

Aby bieganie było skuteczne i bezpieczne, musimy się do niego przygotować. Warto przede wszystkim dostosować odzież do warunków panujących na zewnątrz. Ogromne znaczenie w kontekście komfortu podczas biegu będą mieć również buty do biegania. To one będą chronić nasze stopy i kostki przed poważnymi urazami.

Jak dobrać profesjonalne buty do biegania?

Podstawowym kryterium wyboru jest rozmiar. Buty do biegania powinny być jedynie nieznacznie większe od naszej stopy. Do sklepu z obuwiem warto udać się późnym popołudniem, ponieważ wtedy nasza stopa jest lekko opuchnięta i może być nieznacznie dłuższa.

Przed zakupem zastanówmy się też, na jakim podłożu planujemy ćwiczyć. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać produkt z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, która zwiększy stabilizację. Buty męskie do biegania po asfalcie muszą mieć bardziej elastyczny spód, z kolei przy produktach do terenu ważniejszy jest agresywny wzór bieżnika, który pomoże odprowadzać wodę. Kształt i jakość cholewki również ma znaczenie – jeśli podczas próbowania będziemy odczuwać dyskomfort, najlepiej postawić na inny produkt.

Może spodobać Ci się również:

photo 1536842924721 5855afcf5bd5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOHx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Monitoring pojazdów GPS – jak działa? Sprawdź jak GPS zabezpieczy Twój samochód

1 grudnia 2023

Zabezpieczenie swojego samochodu przed kradzieżą za pomocą nadajnika GPS to gwarancja, że nie stracimy auta. Jednak wybierając takie zabezpieczenie, warto znać zasadę jego działania. Jest to ważne, ponieważ wtedy będziemy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady