Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego?

unnamed file 9

Zakup mieszkania wiąże się z bardzo wysoką inwestycją, dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć temat i przeanalizować wszystkie koszty, jakie przyjdzie nam pokryć. Wybór nieruchomości wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, które ostatecznie zdecydują o tym, czy nasze mieszkanie będzie komfortowe i praktyczne, czy wręcz przeciwnie.

Czym kierować się podczas zakupu mieszkania?

Wybór mieszkania musi być podyktowany naszymi indywidualnymi preferencjami oraz wymaganiami. Decydując się na własną nieruchomość, trzeba dołożyć starań i wybrać taką, która będzie miała dobrą lokalizację, odpowiedni układ pomieszczeń oraz standard. Obecnie nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin są różnorodne, dlatego też każdy bez wyjątku, powinien znaleźć dokładnie to, czego szuka. Lokalizacja będzie tu oczywiście odgrywać główną rolę, z tego względu, że od niej zależy cena nieruchomości. 

Należy mieć na uwadze także kondygnację, zagospodarowanie przestrzeni w okolicy, dodatkowe udogodnienia, możliwość wykupienia miejsca postojowego lub parkingu, komórki lokatorskiej.

Ile kosztuje notariusz?

W przypadku kupna domu lub mieszkania należy brać pod uwagę również koszty notarialne. Wśród nich trzeba wymienić  taksę notarialną, odpis aktu notarialnego lub wpis do księgi wieczystej. Taksa notarialna to wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, taka opłata w dużej mierze zależy od ceny nieruchomości, w przypadku zakupu mieszkania za 60 000 do 1 00000 zł notariusz pobierze opłatę około 1 000 złotych. Za odpis aktu notarialnego zapłacimy 6 zł za stronę, wpis w księdze wieczystej kosztuje około 200 złotych, otworzenie księgowości wieczystej 60 zł, wpis hipoteki do księgi wieczystej to kolejne 200 złotych. 

Aby nieco obniżyć koszty, warto poszukać odpowiedniego notariusza. W ten sposób będziemy w stanie nieco zaoszczędzić. 

Jak widać koszty zakupu nieruchomości to nie tylko cena mieszkania, jednak także opłaty, które będziemy musieli pokryć w ramach współpracy z notariuszem. Ponieważ jest to ogromna inwestycja, ważne jest to, aby dokładnie, dobrze przemyśleć swoją decyzję, aby później nie żałować. Warto mieć na uwadze także to, że w przyszłości  być może będziemy chcieli sprzedać nieruchomość. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1631596666755 3c2ea356e617cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGRlbnRpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2OTQ4NzYxNwixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby? Z jakich skutecznych metod można skorzystać?

1 lutego 2023

Zniszczone zęby to ogromny problem dla wielu osób. Sytuacja ta wpływa negatywnie nie tylko na sam uśmiech, ale przede wszystkim zdrowie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby poprawić…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady