Ile pizza w piekarniku powinna być trzymana?
Upieczenie idealnie chrupiącej pizzy w domowych warunkach jest możliwe, choć nie mamy do dyspozycji potężnego pieca. Na szczęście domowe piekarniki równie dobrze poradzą sobie z tym zadaniem. Trzeba tylko odpowiednio podejść do pieczenia i przygotować ciasto, które w prosty sposób podda się obróbce termicznej. Na co zwrócić uwagę?
Im więcej składników tym lepiej? Niekoniecznie…
Pewnie nie raz odwiedzaliśmy profesjonalną pizzerię i zapewne zwróciliśmy uwagę na fakt, że dania serwowane w takich lokalach wcale nie są jakoś bogato ozdobione dodatkami. Włosi stosują zasadę minimalizmu i wykorzystują kilka składników, które mają jedynie przyozdobić ciasto. To aromatyczny pszenny spód jest w końcu głównym składnikiem całego dania.
Ma to także sens ekonomiczny, ponieważ zbyt duża ilość dodatków może zniekształcić strukturę pizzy. Szczególnie składniki z dużą zawartością wody negatywnie wpływają na konsystencję ciasta, które może stać się bardziej miękkie i delikatne. Dlatego czasem warto zrezygnować z nadmiaru warzyw i postawić na prostą budowę naszej pizzy.
Cienkie ciasto łatwiej będzie upiec
W domowych warunkach możemy postawić na danie z cienkim spodem, które będzie jednocześnie znacznie mniej kaloryczne. Pamiętajmy, że przed formowaniem placka powinniśmy dokładnie wymieszać składniki ciasta i wyrobić je, by stało się elastyczne. Tylko dzięki temu zyskamy odpowiednio chrupiącą skórkę pizzy.
Po wyrośnięciu zaczynu możemy przystąpić do formowania placka. Im cieńsza będzie jego grubość, tym szybciej przygotujemy aromatyczną potrawę. Pizza z krakowskich Bronowic przygotowywana jest w profesjonalnym piecu hutniczym, gdzie temperatury mogą dochodzić nawet do kilkuset stopni. W domowych warunkach nie mamy takiego sprzętu, dlatego lepiej postawić na danie o cieńszym spodzie, który znacznie szybciej się upiecze.
O czym warto pamiętać w trakcie przygotowania pizzy?
Na początku pieczenia musimy rozgrzać urządzenie do maksymalnej temperatury. Dobrze jest usunąć wszystkie dodatkowe elementy i pozostawić w piekarniku jedynie blachę lub kamień szamotowy, na którym ułożymy nasze ciasto. Przed włączeniem grzałki ustawiamy termoobieg, by uzyskać jednolitą temperaturę na całej powierzchni sprzętu.
Pizzę ostrożnie wkładamy na blachę po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa, by przypadkowo nie poparzyć sobie rąk w trakcie wkładania ciasta. Następnie trzymamy je w wysokiej temperaturze przez 10 do 15 minut, aż zewnętrzna powierzchnia ciasta lekko zbrązowieje.
Może spodobać Ci się również:
Kocięta, podobnie jak dzieci potrzebują opieki i wsparcia rodziców. Przy mamie młody osobnik zawsze będzie czuł się bezpiecznie i szybko nauczy się wszystkich potrzebnych do przeżycia umiejętności. Czasem jednak zdarza…
Czytaj więcej