Jak leczyć paradontozę?
Leczenie paradontozy nazywa się periodontologią i nie każdy lekarz będzie w stanie w odpowiedni sposób poprowadzić pacjenta. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że periodontologia jest jedną ze specjalizacji stomatologii, więc dentysta ogólny może nas skierować do innego lekarza. Jak leczyć paradontozę oraz po czym rozpoznać chorobę?
Paradontoza, czyli co?
Paradontoza to nic innego jak zapalenie przyzębia, co jest spowodowane bakteriami osadzającymi się na płytce nazębnej i kamienia nazębnego. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, niezdrowa dieta, ale także niektóre choroby. Niestety nieleczona paradontoza może prowadzić do zaniku kości i rozchwiania zębów, dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Choroba jest kojarzona głównie z osobami starszymi, aczkolwiek może dotykać również dzieci i młodzieży. Kwalifikuje się ona do chorób społecznych, można ja skutecznie leczyć pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta.
Leczenie
Paradontoza leczenie Kraków zaczyna się od higienizacji zębów, czyli, innymi słowy, usunięciu kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach niezbędna będzie ingerencja chirurga, jednak zazwyczaj wystarczy pomoc stomatologa ogólnego, który czyści zęby, dokonuje ich fluoryzacji oraz instruuje pacjenta, jak dbać o higienę jamy ustnej.
Niezależnie od tego, jak bardzo choroba jest zaawansowana, gdy zostanie wyleczona, niezbędne jest korzystanie z zabiegów podtrzymujących tj. należy regularnie kontrolować stan uzębienia, chodzić na usuwanie kamienia nazębnego i utrzymywać higienę.
Jak przeciwdziałać rozwojowi choroby?
Niestety prawda jest taka, że w większości przypadków paradontoza pojawia się w wyniku złej higieny jamy ustnej lub jej braku. To, dlatego tak ważne jest to, aby regularnie szczotkować zęby, korzystać z nici dentystycznych, chodzić na wizyty do dentysty przyjemniej raz w roku.
Nie należy czekać do ostatniej chwili z wizytą u specjalisty, szczególnie gdy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby. Im szybciej udamy się na wizytę do dentysty, tym większa szansa na to, że nie stracimy zębów. Niestety w najgorszym wypadku paradontoza kończy się bowiem usunięciem zębów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, nie możemy bagatelizować sygnałów ostrzegawczych.
Może spodobać Ci się również:
Zastanawiasz się, czy studia w formie online są dobrym rozwiązaniem? Musisz widzieć, że taka nauka daje naprawdę wiele korzyści i możliwości. Jednak, czy są to studia odpowiednie dla Ciebie? Dowiedz…
Czytaj więcej