Jaka półmaska przeciwpyłowa? Jaki filtr znajdujący się w masce zapewni nam największą ochronę?
Stosowanie w miejscu pracy odpowiednich zabezpieczeń ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia pracownika. W wielu zakładach pracy jednym z elementów wyposażenia służących, jako środek ochrony jest maska przeciwpyłowa. Ma ona szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym poziomem zapylenia. Jeśli szukamy najlepszej półmaski przeciwpyłowej do wykonywania pracy, warto wiedzieć czym się kierować podczas zakupu?
Półmaska przeciwpyłowa – jaką wybrać?
Głównym elementem, który ma bardzo ważne znaczenie jest filtr, który znajduje się w masce. To właśnie on odpowiada za poziom ochrony przed pyłem. Wybierając maskę, należy zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.
W sprzedaży można znaleźć maski, w których znajdują się filtry mające 3 klasy. W przypadku klasy 1 ochrona jest najmniejsza, gdyż procent zatrzymywanych pyłów wynosi około 80%.
Filtr klasy 2 to idealne zabezpieczenie podczas prac budowlanych. Natomiast filtr klasy 3 stanowi najwyższy poziom ochrony. Jeżeli więc chcemy, aby zabezpieczenie przed pyłami było naprawdę skuteczne, warto wybrać maskę przeciwpyłową z filtrem klasy 3.
Rozmiar maski przeciwpyłowej
Wiele osób nie wie, że maski przeciwpyłowe rozróżnia się na rozmiary, jednak jak się okazuje jest to bardzo ważny aspekt, podczas wyboru. Na rynku dostępne są maski o różnych rozmiarach. Ponadto dużo masek ma też specjalne usztywnienia, dzięki którym idealnie przylegają one do twarzy.
Każda noszona przez nas maska przeciwpyłowa musi być szczelna i uniemożliwić przedostanie się zanieczyszczeń, co jest możliwe wyłącznie w momencie dobrania odpowiedniego rozmiaru maski do twarzy. Wyróżniamy zazwyczaj rozmiary: S,M,L. Ponadto w sprzedaży dostępny jest też rozmiar uniwersalny, który cieszy się dużym zainteresowaniem.
Dlaczego zastosowanie maski w niektórych miejscach pracy jest tak ważne?
Noszenie masek przeciwpyłowych w miejscu pracy często uregulowane jest przepisami. Ma to na celu ochronę pracownika, a w szczególności jego zdrowia. Do czynienia z pyłem mamy zazwyczaj w miejscach budowy, remontów oraz zakładach pracy, gdzie pracownik ma kontakt z różnego rodzaju aerozolami i innymi substancjami mogącymi negatywnie wpływać na stan układu oddechowego.
Każdy pracownik powinien stosować się do regulaminu, jaki panuje w zakładach pracy. Co więcej, nieprzestrzeganie regulaminu może powodować uwagi ze strony pracodawcy oraz wpływać na komfort pracy i zdrowie samego pracownika.
Może spodobać Ci się również:
Sezon jesienno-zimowy, wraz ze swoimi zmianami pogody, sprzyja rozwojowi bakterii, które są najczęstszą przyczyną przeziębień. W walce z nim pomagają nam antybiotyki, przez wielu nazywane zarówno “błogosławieństwem, jak i przekleństwem…
Czytaj więcej