Jaki akumulator do motocykla? Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Jaki akumulator do motocykla? Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Często rozładowujący się akumulator w motocyklu może być oznaką jego nieprzydatności. Z biegiem lat, wytrzymałość elektryczna tych baterii spada, warto wtedy po prostu wymienić je na nowy produkt. Od sprawnego akumulatora zależy nie tylko możliwość jazdy w dowolnym momencie – uszkodzona bateria, która nie trzyma napięcia będzie niekorzystnie wpływać na elektronikę jednośladu oraz pracę jego podzespołów. Sprawdzimy dziś, czym kierować się podczas dobierania odpowiedniej baterii motocyklowej oraz jakie są podstawowe typy urządzeń dostępne na rynku.

Jak znaleźć odpowiedni akumulator?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy producent jednośladów ma określone wymagania co do parametrów akumulatorów. Przede wszystkim ważne jest to, aby dobrany produkt posiadał odpowiednią dla danego pojazdu moc. Weryfikuje się to na podstawie dwóch parametrów, takich jak prąd rozruchowy oraz pojemność akumulatora. Optymalne wartości tych wskaźników najlepiej sprawdzić w zaleceniach producenta motocykla. Możliwy jest montaż nieznacznie mocniejszej baterii niż preferowana, jednak instalowanie baterii o niższej mocy nie jest zalecane.

Podczas zakupu, warto również sprawdzić bardziej techniczne aspekty produktu, takie jak wymiary akumulatora czy położenie biegunów, które powinno być dostosowane do instalacji elektrycznej motocykla. Pozwoli to sprawnie zamontować akumulator w taki sposób, by możliwe było swobodne połączenie przewodów do nowej baterii.

Podstawowe rodzaje akumulatorów motocyklowych

Pierwszym, bardzo popularnym typem baterii do motocykli jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Posiada on płynny elektrolit, który może zostać uzupełniony w razie potrzeby podczas eksploatacji. Występowanie ciekłej substancji wewnątrz produktu determinuje konieczność jego pionowego ustawienia w motocyklu. To najstarszy, i najmniej zaawansowany typ akumulatora, który jednocześnie jest stosunkowo tanim modelem na rynku.

Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem mogą okazać się akumulatory AGM. Posiadają one dłuższą żywotność od baterii kwasowo-ołowiowych. Zbudowane są ze specjalnych mat z włókna szklanego zalanych specjalnym elektrolitem. Zapewniają odpowiednią moc, a przy tym działają przez długi  czas bez zakłóceń.

Na rynku można znaleźć również akumulatory żelowe. To baterie posiadające kwas z dodatkiem krzemionki, która wpływ na zagęszczenie elektrolitu. Akumulator może więc zostać zamontowany w pozycji pionowej, a także pod kątem dochodzącym nawet do 90 stopni. To produkty świetnie sprawdzające się w motocyklach o większym zapotrzebowaniu elektrycznym.

Ponadto dostępne są równie wydajne akumulatory litowo-jonowe. Ich zaletą jest bardzo niska waga – może ona być aż 80% niższa od odpowiadających baterii kwasowo-ołowiowych. Akumulatory cechują się długą żywotnością i stosunkowo krótkim czasem ładowania. Baterie mogą być montowane w dowolnej pozycji. Niestety, są jednocześnie najdroższym typem akumulatorów do motocykli.

Wybrałem akumulator. Gdzie mogę go kupić?

Przede wszystkim warto udać się do specjalistycznego serwisu lub autoryzowanego sklepu z częściami motocyklowymi. Tylko tutaj klient ma pełną gwarancję jakości produktów i fachowe wsparcie podczas doboru odpowiedniej baterii. Kupowanie produktów używanych, a także korzystanie z niesprawdzonych aukcji internetowych czy innych serwisów może znacznie utrudnić znalezienie właściwej baterii, a nawet wpłynąć na uszkodzenie motocykla.

Może spodobać Ci się również:

photo 1575505586569 646b2ca898fcixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca sezonowa w Niemczech – jakie dokumenty? Czy pracodawca może zwolnić pracownika sezonowego?

1 marca 2022

Praca sezonowa to świetna okazja, aby poprawić swoją sytuację finansową. Dzięki temu można wyjechać na określony czas, co dla wielu osób jest bardzo ważne. Wyjazd do pracy sezonowej w celach…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady