Kiedy i dlaczego warto zmienić pracę?

unnamed file 5

Praca w jednej firmie do emerytury? Czy to możliwe? Tak, choć obecnie zdarza się dość rzadko. W dzisiejszych czasach panują bowiem zupełnie inne trendy niż kiedyś. Coraz więcej osób decyduje się na częstą zmianę miejsca zatrudnienia. Co leży u podstaw takiego działania? Przynosi ono więcej strat czy korzyści? O czym warto pamiętać przy podejmowaniu tego typu kroków? Odpowiedzi na przywołane pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

W jakich sytuacjach warto zmienić pracę?

Nierzadko zmiana pracy jest koniecznością nie tylko z uwagi na redukcję etatów i przymusowe zwolnienia, ale również względy osobiste, na przykład wypalenie zawodowe i poczucie niespełnienia. Nie należy bagatelizować wspomnianych czynników. Codzienne zmuszanie się do wykonywania nielubianych czynności prowadzi jedynie do frustracji i spadku efektywności podejmowanych działań. W rezultacie znacznie zmęczony i zawiedziony pracownik znacznie zmniejsza swoje szanse na awans i podwyżkę, bo nie pokazuje przełożonym pełni swoich możliwości.

Czy częsta zmiana pracy to dobre rozwiązanie?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać częsta zmiana pracy (średnio co kilka lat) niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Pozwala na zdobywanie kolejnych doświadczeń, umiejętności i kompetencji, a co za tym idzie rozwijanie indywidualnego potencjału na różnych płaszczyznach. 

Przy okazji można sporo zarobić. Statystyki mówią same za siebie. Nowa posada oznacza zwykle większe wynagrodzenie (wzrost sięga nawet 50% w porównaniu do pensji pracowników na podobnych stanowiskach, którzy spędzili w firmie co najmniej dwa lata).

Częsta zmiana miejsca zatrudnienia wiąże się jednak nierzadko z osłabieniem lub zerwaniem wielu dotychczasowych relacji i kontaktów. Może też być źródłem dużego stresu, zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach pracy w nowym, nie do końca poznanym środowisku. 

Jak przygotować się do zmiany pracy?

Decyzja o zmianie zatrudnienia za każdym razem musi być starannie przemyślana. Nie należy podejmować jej pod wpływem impulsu bądź negatywnych emocji. Podstawowa zasada brzmi: nie rezygnuj z dotychczasowej posady, dopóki nie znajdziesz nowej. Poszukiwanie wymarzonego stanowiska z reguły warto zacząć jak najwcześniej.

Dlaczego? Dzięki temu można zyskać więcej czasu, wybrać najlepsze ogłoszenia o pracy i spokojnie na nie odpowiedzieć bez presji związanej choćby z widmem szybko topniejących oszczędności i brakiem środków na rachunki czy podstawowe potrzeby.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1607522154118 75801cf8f2e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8c21vb3RoaWUlMjBqdWljZSUyMGZydWl0c3xlbnwxfDB8fHwxNjQ1NDQ3MTQ1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Owoce i warzywa – świeże, czy mrożone? Czy przechowywane zachowują swoje wartości?

1 kwietnia 2022

Owoce i warzywa najlepsze dla zdrowia są wówczas, gdy są świeże, spożywane tuż po zbiorach. Jednocześnie nie wszystkich skarbów roślinnych możemy dotrzeć w ciągu roku. O ile w sezonie letnim…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady