Kiedy usunięcie zębów mądrości jest konieczne?

photo 1609207825181 52d3214556ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Ekstrakcja ósemki to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie jednego lub więcej zębów mądrości — czterech stałych zębów dorosłych znajdujących się w tylnych kącikach ust na górze i na dole. Jeśli ząb mądrości nie ma miejsca na wzrost, powodując ból, infekcję lub inne problemy stomatologiczne, prawdopodobnie będzie należało go usunąć, jednakże w tej sytuacji konieczna jest chirurgia stomatologiczna Kraków w tej dziedzinie zapewnia odpowiednio wysoki poziom usług stomatologicznych.

Bywają sytuacje, że dentysta sugeruje usunięcie ósemki, niemniej nie jest to konieczne w sytuacji, kiedy ząb mądrości jest dobrze ukształtowany i zdrowy. Jednakże, aby zapobiec potencjalnym przyszłym problemom, niektórzy dentyści i chirurdzy zalecają ekstrakcję zęba mądrości, nawet jeśli źle rozwinięte zęby nie powodują obecnie problemów. Kiedy usunąć ósemkę i jak wygląda zabieg -podpowiadamy poniżej.

Zęby mądrości i możliwe problemy ze wskazaniem do usunięcia

Zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe są ostatnimi stałymi zębami, które pojawiają się (wyrzynają) w jamie ustnej zwykle w wieku od 17 do 25 lat. W niektórych sytuacjach ósemki nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyrżnąć się w odpowiednim miejscu i prawidłowym ułożeniu, a tym samym nie mogą rozwijać się normalnie.

Zęby mądrości mogą rosnąć pod złym kątem w stosunku do kolejnego zęba lub wyrzynają się w kierunku tylnej części jamy ustnej. To powoduje większość problemów z czyszczeniem w niedostępnych miejscach i prowadzi do zbierania się bakterii. W tym przypadku kluczowy będzie zabieg usuwania ósemki, w Krakowie zaś, w dobrej klinice zabieg ten może być przeprowadzony szybko i bezboleśnie.

Problemy z uszkodzonymi zębami mądrości

Prawdopodobnie dentysta skieruje na zabieg ekstrakcji ósemki, jeśli ząb jest chory lub uszkodzony. Taki stan powodowany jest zwykle zakażeniem, chorobą dziąseł, próchnicą lub uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli pojawia się ból, to priorytetowo należy skonsultować się ze stomatologiem, który zdiagnozuje problem i zleci usuwanie ósemek w Krakowie, warto poszukać wyspecjalizowanej kliniki, gdzie chirurg-stomatolog jest na miejscu i szybko wykona zabieg.

Inne powody, które są wskazaniem do usunięcia ósemki

Powikłania mogą pojawić się w przypadku konieczności leczenia ortodontycznego. Źle usytuowane i rozwinięte zęby mądrości powodują, że inne zęby również mogą się nieprawidłowo wyrzynać. W takim przypadku zalecane jest usunięcie ósemek, a dopiero potem korygowanie zgryzu poprzez nałożenie aparatu ortodontycznego.

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1497215728101 856f4ea42174cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Nnx8b2ZmaWNlJTIwcGFsbXxlbnwxfDB8fHwxNjY0ODE3MzU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Palmy do domu i na zewnątrz, czyli jak stworzyć tropikalną aranżację z estetycznym smakiem?

1 września 2022

Palmy są popularną dekoracją zewnętrzną dla domów w strefach umiarkowanych. Wielu właścicieli domów decyduje się zainstalować jeden w swoich domach, na tarasach i w ogrodach. Tym sposobem można zyskać poczucie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady