Kto finansuje zakup obuwia roboczego dla pracownika? Jakie wyjątki się tu wyróżnia?

photo 1545262722 9e0d80a0bc01cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Każda osoba pracująca w miejscu, gdzie istnieje ryzyko wypadku, musi stosować określone środki ochrony osobistej. Jest to uregulowane przez przepisy prawne, dlatego trzeba bezwzględnie ich przestrzegać. Jednak, jak wygląda kwestia finansowania zakupu środków ochrony osobistej i kto jest odpowiedzialny za taki zakup?

Zakup środków ochrony osobistej pracowników – kto finansuje?

Wyposażenie pracowników w środki zabezpieczające, takie jak obuwie robocze jest niezwykle istotne. Oczywiście to, jakie dokładnie buty ochronne będą potrzebne uzależnione jest od specyfikacji pracy, a także czyhających tam zagrożeń. Koszty zakupu środków ochrony osobistej są zróżnicowane i wpływa na nie wiele różnych czynników.

Należy wiedzieć, że zakup środków ochrony osobistej finansuje pracodawca, którego jest to obowiązkiem. Ponadto pracodawca musi również zadbać o dobrą jakość obuwia roboczego, ponieważ ma to wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo. Oczywiście możemy sami kupić takie obuwie i sfinansować zakup samodzielnie, ale wtedy, gdy kupujemy takie buty na użytek własny bądź świadczymy usługi na własny rachunek prowadząc firmę.

Czy buty robocze możesz wybrać samodzielnie?

Czy obuwie robocze zawsze wybiera pracodawca? Otóż niezmienna jest kwestia tego, kto finansuje ten zakup. Warto jednak wiedzieć, że zdarza się, iż to pracownik kupuje sobie obuwie ochronne, a pracodawca przekazuje pracownikowi określoną sumę pieniędzy na taki zakup.

Czy jest to dobre rozwiązanie? Dzięki temu można wybrać obuwie, które spełni konkretne oczekiwania. Pracownik dopasuje buty tak, aby były one komfortowe i dobrej jakości, a więc z pewnością będzie zadowolony z wyboru.

Niestety zdarza się także, że pracownik nie wie, jakie obuwie ma kupić, aby było ono odpowiednie do danej pracy. Jak więc zauważyłeś wyróżnia się tutaj zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania.

Wymiana obuwia roboczego – co należy wiedzieć?

Czy wiesz, że jednorazowy zakupu butów roboczych to nie wszystko. Pracodawca musi również zadbać o regularną wymianę obuwia roboczego pracowników. Buty robocze zwłaszcza te noszone w pracy po pewnym czasie ulegają niszczeniu, dlatego niezbędna jest ich wymiana na nowe.

Wymiana nie dotyczy wyłącznie obuwia, ale też odzieży roboczej i innych środków ochrony osobistej. Regulacje te obowiązują każdą firmę, gdzie stosowane są środki ochrony bez względu na to, czy mamy do czynienia z małymi firmami, czy też tymi większymi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1598256989800 fe5f95da9787cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2Njk0ODc2MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Brak zębów – jak uzupełnić? Kto pomoże Ci uzupełnić brakujące uzębienie?

1 stycznia 2024

Zęby to ważny element naszego wyglądu, dlatego też chcielibyśmy, aby nasz uśmiech prezentował się naprawdę dobrze. Zdarza się jednak, że nie każdy może cieszyć się ładnymi zębami, co może być…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady