Obuwie do biegania – jak dobrać właściwy wariant dla siebie?

photo 1542834759 d9f324e7764bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Ym9vdHN8ZW58MXwwfHx8MTY2MDc1ODQ5NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Choć bieganie uchodzi za bardzo prostą dyscyplinę sportu, w rzeczywistości to jedna z najniebezpieczniejszych aktywności. Taki trening angażuje całe ciało i bardzo obciąża nasze kończyny. Niewłaściwie dobrane buty do biegania Nike mogą stać się przyczyną poważnych urazów, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia kości. Jak dobrać te najlepsze? 

Dobierz buty, które będą pasować do stóp

Ta prosta sentencja często nie jest wykorzystywana w praktyce. Buty do biegania marki Nike muszą być idealnie dopasowane do stóp zarówno pod względem właściwie wyprofilowanej podeszwy, jak i kształtu oraz elastyczności cholewki. 

W pierwszej kolejności dobrze jest zwrócić uwagę na przeznaczenie produktu. Chcąc kupić produkty do treningów na twardej powierzchni raczej potrzebujemy wariantów o elastycznej, grubszej podeszwie. Taki spód idealnie zamortyzuje nasze kroki. Podczas joggingu w terenie przydadzą się sportowe buty męskie marki Nike, które będą lepiej chronić skórę stopy. W tym przypadku bardziej liczy się stabilność ułożenia stopy, ponieważ pokonywany teren jest miększy i lepiej amortyzuje przeciążenia.

Rozmiar jest szczególnie istotny

Wielkość obuwia w głównej mierze powinna zależeć od długości stopy. Najlepiej więc przed wyjściem na zakupy zmierzyć odległość od najdłuższego palca do końca pięty i porównać ją z drugą kończyną. Jeśli planujemy biegać na krótszych odcinkach, możemy postawić na produkty dopasowane, maksymalnie pół centymetra większe od stopy.

W przypadku, gdy szukamy obuwia Nike Air do tras przekraczających kilkanaście kilometrów, warto nieco zwiększyć rozmiar. W ten sposób chronimy palce stóp przed zaczerwieniem i ciemnymi paznokciami, gwarantując jednocześnie stabilne położenie stóp na każdym odcinku trasy. Warto pamiętać, że kończyny  po każdym dniu stają się lekko podpuchnięte, dlatego obuwie do biegania marki Nike warto wybierać w godzinach popołudniowych.

Do biegu, gotowi? 

Przed pierwszym użyciem najlepiej rozchodzić buty męskie marki Nike. Dobrze jest przetestować je podczas szybkiego marszu – w ten sposób lekko rozbijemy sztywną cholewkę i sprawdzimy komfort ułożenia stóp.

Trening w zupełnie nowych butach do biegania może być bardzo ryzykowny. Nie znamy wtedy jeszcze stopnia elastyczności elementów obuwia, nie mamy również pewności, czy produkt zapewni odpowiednią stabilność w trakcie treningu. Dlatego przed użyciem nowo kupionych butów, dobrze jest przejść się w nich i sprawdzić, czy nie wywołują dyskomfortu stóp.

Może spodobać Ci się również:

Jak zostać rekruterem? Agencja HR

Jak zostać rekruterem? Agencja HR

1 listopada 2020

Kluczową zaletą pracy w agencji staje się ,,inność” procesów rekrutacyjnych. Każdy kolejny projekt okazuje się być wyzwaniem. Skutkuje to tym, że mamy pewne powiązania z licznymi stanowiskami, jak i również…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady