Opodatkowanie działalności w formie karty podatkowej
Właściciele małych firm chętnie decydują się na opodatkowanie w formie karty podatkowej. Jest to bardzo prosta, intuicyjna forma opodatkowania. Karta podatkowa ma też jednak poważne wady.
Zaleta karty podatkowej
Zaletą tego rozwiązania jest prostota. Na karcie podatkowej nie jesteśmy zobowiązani do prowadzenia szczegółowej księgowości. Jeśli jednak klient prosi nas o rachunek lub fakturę, jesteśmy zobowiązani ją wystawić. Mamy także obowiązek przechowywania kopii rachunków przez 5 lat.
W wypadku karty podatkowej, nie będziemy ustalać samodzielnie, jak wysoki podatek powinniśmy zapłacić. Otrzymamy pismo od naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym poinformuje nas o wysokości podatku, który będziemy co miesiąc odprowadzać. Prawdopodobnie ta wysokość będzie zmieniać się z roku na rok, o czym również zostaniemy poinformowani w odpowiednim piśmie. Naczelnik Urzędu Skarbowego ustali kwotę podatku na podstawie rodzaju prowadzonej przez nas działalności, a także wielkości miejscowości.
Wada karty podatkowej
Kwota podatku jest stała w każdym miesiącu, niezależnie od tego, jak duży przychód udało się nam uzyskać. W gorszych finansowo miesiącach może się okazać, że mamy do zapłacenia większą kwotę, niż byliśmy w stanie zarobić. Ponadto tylko niektóre rodzaje działalności mogą być rozliczane w formie karty podatkowej.
Praktyczne wskazówki
Jeśli już prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną w innej formie, to na kartę podatkową możemy przejść najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego, w którym chcemy korzystać z karty podatkowej. W tym celu składamy formularz PIT-16. Jeśli dopiero planujemy zacząć działalność gospodarczą, kartę podatkową należy zadeklarować przed rozpoczęciem działalności (na tym samym formularzu).
Podatek należy odprowadzić na konto odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Wpłata powinna znaleźć się na koncie urzędu do siódmego dnia miesiąca (oczywiście, mówimy o zapłaceniu podatku za poprzedni miesiąc, na przykład podatek za styczeń należy zapłacić do 7 lutego). Ze względu na zakończenie roku, wyjątkiem jest tutaj grudzień – podatek za grudzień płacimy do 28 grudnia.
Jeśli rozliczamy się na kartę podatkową, możemy odliczyć od podatku kwotę składki zdrowotnej. Nie będzie to jednak cała kwota składki zdrowotnej. Nie wolno nam odliczyć kwoty wyższej niż 7,75% tzw. podstawy wymiaru składek.
Nie wolno nam zapomnieć o formularzu PIT-16A. Jest to formularz, w którym wykazujemy, jaką kwotę odliczyliśmy od podatku z powodu zapłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. PIT-16A za dany rok podatkowy składamy do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia następnego roku.
Może spodobać Ci się również:
Jeszcze kilka lat temu tynki cementowe stanowiły podstawowe zabezpieczenie domów. Obecnie gama zapraw uległa znacznemu rozszerzeniu i pojawiły się nowoczesne produkty silikonowe oraz tynki mineralne. Wciąż jednak w mieszkaniu stosowany…
Czytaj więcej