Przetoka zębowa – czym jest i jakie są przyczyny jej powstania?

Przetoka szczękowa to dosyć częsty problem występujący u pacjentów. Pojawiające się dolegliwości związane z zatoką szczękową czasami znacznie utrudniają funkcjonowanie, dlatego też w takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u stomatologa. Dowiedz się, co jest dokładnie przyczyną wystąpienia przetoki szczękowej i jakie są możliwości leczenia tego problemu.
Przetoka szczękowa – czym jest?
Przetoka szczękowa to pokrycie nabłonkiem połączenia pomiędzy zatoką szczękową i jamą ustną. Problem ten pojawia się nie tylko u dorosłych pacjentów, jednak może wystąpić też u dzieci. Przypomnijmy, że każdy z nas ma dwie przetoki lewą oraz prawą. Jeśli dojdzie do powstania tego problemu z pewnością nie pozostanie on niezauważony.
Przetoka szczękowa najczęściej pojawia się w wyniku:
- Ekstrakcji zębów trzonowych – najczęściej szóstek
- Zabiegów chirurgicznych związanych z usuwaniem zębów zatrzymanych, torbieli, czy usuwaniem korzeni
Jeżeli u pacjenta pojawią się pewne nieprzyjemne dolegliwości po ekstrakcji zębów, czy zabiegach chirurgicznych, jest to wskazaniem do wizyty u stomatologa. Zwlekanie z wizytą u stomatologa może spowodować naprawdę duży ból i doprowadzić do wielu poważniejszych problemów. Może się też zdarzyć, że pojawi się korzeń w zatoce szczękowej. Wtedy może prowadzić to do stanu zapalnego. Wtłoczenie korzenia do zatoki powoduje ból, którego pacjent nie powinien ignorować.
Przetoka szczękowa po ekstrakcji – czy lekarz może zauważyć ten problem?
Dosyć często przetoka szczękowa powstaje po ekstrakcji zęba. Czy stomatolog może zauważyć, że pojawiła się taka przetoka? Po usunięciu zęba stomatolodzy często przeprowadzają próby Valsalvy. Zadaniem pacjenta jest wydmuchanie powietrza przy jednocześnie zatkanym nosie.
Jeśli powietrze zacznie się wydostawać w miejscu, gdzie usunięto ząb będzie oznaczało to, że doszło do powstania przetoki. Jeżeli połączenie zatokowo szczękowe będzie duże lekarz, zdecyduje się na zamknięcie powstałego kanału. Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz nie zamyka samodzielnie kanału, a pozostawia go do samodzielnego zamknięcia. Dotyczy to jednak niewielkich kanałów, poniżej 2 mm.
Czy powikłania po ekstrakcji zębów występują często?
Lekarze dokładają wszelkich starań do tego, aby po usunięciu zębów nie dochodziło do powikłań. Jest to ważne nie tylko dla stomatologa, ale czy również pacjenta, który nie chciałby odczuwać przykrych dolegliwości, wynikających z powikłań po ekstrakcji zębów. Niekiedy jednak nie mamy wpływ na to, czy dojdzie do pewnych komplikacji.
Ważna jest tu rola pacjenta. Jeśli zauważy on, że coś się dzieje, musi udać się na wizytę do stomatologa w celu sprawdzenia. Przyczyn występujących dolegliwości może być dużo, dlatego zawsze trzeba się przyjrzeć występującym nieprawidłowościom. Czasami może być to nic poważnego, jednak zdarza się, że niektóre sytuacje wymagające niezwłocznej interwencji specjalisty.
Może spodobać Ci się również:
Neurologopedia jest kierunkiem, który jest specjalizacją, jaką może zyskać logopeda. Kierunek ten pozwala na pracę zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Ukończenie tego kierunku daje jeszcze większe możliwości niż…
Czytaj więcej