Sitodruk – jak zacząć projektowanie dekoracji na szkle?

unnamed file 2

Przygotowanie znaków towarowych na opakowaniach szklanych może być stosunkowo prostym zadaniem, jeśli zastosujemy odpowiednie techniki. Jedną z bardziej praktycznych jest sitodruk, dzięki któremu łatwiej przygotujemy monochromatyczne symbole, wzory logo oraz inne emblematy. Technika jest stosunkowo prosta i niedroga, przez co bardzo często stosowana do masowego uzupełniania powierzchni wyrobów…

Na czym polega sitodruk na butelkach?

To metoda, wykorzystująca specjalnie zaprojektowane siatki, dzięki którym przenoszony jest obraz na powierzchnię szkła. W skrócie proces wygląda następująco:

W pierwszym kroku przygotowuje się wzorzec projektowanych dekoracji. Na niego nakładana jest specjalna siatka oraz folia z emulsją światłoczułą. W wyniku naświetlania część substancji przechodzi do oczek siatki, i w nich zostaje. Resztki usuwane są z powierzchni przygotowanego modelu.

Tak przygotowany projekt przykłada się do powierzchni szklanej i następnie przez oczka przetłaczana jest farbę. Wcześniej wypełnione emulsją miejsca pozostaną czyste, z kolei przy pustych przestrzeniach barwnik przeniknie do szkła i pozostanie na jego powierzchni. Sitodruk na butelkach umożliwi w ten sposób stworzenie stosunkowo prostych emblematów i barwnych motywów.

Zalety zastosowania techniki

Przede wszystkim, to świetna metoda na seryjne przygotowanie znaków towarowych, prostych barwnych motywów czy naniesienie loga firmy na powierzchnię butelek. Sitodruk na butelkach dzięki swojej prostocie jest stosunkowo tanim sposobem na przygotowanie oryginalnej powierzchni. 

Raz wykonaną formę projektu można wykorzystać wielokrotnie, co znacznie usprawnia produkcję. Z pomocą pojedynczego wzorca da się przygotować wiele odbitek, z których każda będzie identyczna w stosunku do poprzedniej.

Dzięki wykorzystaniu sitodruku można zaoszczędzić i jednocześnie przygotować unikalną powierzchnię szkła, której struktura będzie wyróżniać się spośród innych naczyń. Metodę można swobodnie łączyć z innymi technikami zdobienia, takimi jak metalizacja czy matowanie butelek.

Ważne, by wykorzystać odpowiednie farby

Do dekoracji naczyń, takich jak butelki szklane, sitodruk jest jedną z najskuteczniejszych metod. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym doborze przetłaczanych barwników, które mogą mieć zmienną trwałość podczas stosowania szkła. 

Aby wzmocnić naniesione obrazy, przed wypuszczeniem partii wyrobów często poddawana jest ona obróbce termicznej, która ma na celu utwardzenie przygotowanej powierzchni. Z pewnością jest to dość skuteczny sposób na polepszenie jakości przygotowanego nadruku.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem? Od czego zależy czas leczenia kanałowego?

1 sierpnia 2022

Leczenie kanałowe często wymaga czasu, aby ząb został całkowicie oczyszczony i wyleczony. Nowoczesne metody oprócz tradycyjnego leczenia kanałowego oferują również leczenie przeprowadzane pod mikroskopem. Jest to dużo dokładniejszy proces leczenia,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady