Stomatolog NFZ – co przysługuje? Kto i kiedy może korzystać z darmowego leczenia?

unnamed file 2

Leczenie stomatologiczne wielu osobom kojarzy się głównie z dużymi wydatkami. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie zabiegi możemy wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety taka sytuacja jest jednym z powodów unikania wizyt u dentysty. Jakie formy leczenia są dostępne na NFZ i czy każdy może z nich skorzystać?

Podstawowe leczenie dla każdego

Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek dolegliwości związane z jamą ustną nie, powinniśmy zwlekać. Każdemu, kto opłaca składki zdrowotne, przysługuje 3 wizyty kontrolne w ciągu roku. W momencie, kiedy stomatolog stwierdzi nieprawidłowości bez problemu, możemy rozpocząć leczenie.

Co więcej, pacjenci mogą liczyć także na białe plomby, a więc nie ma tutaj żadnych obaw, że dentysta użyje innego koloru plomby, która będzie widoczna. Warto wiedzieć, że do każdego zabiegu otrzymamy znieczulenie, które również jest refundowane.

Często oprócz samego leczenie konieczne jest wykonanie rtg zębów Białystok. Takie badanie możemy zrobić w każdym gabinecie w ramach wizyty. Jest ono niezbędne w niektórych przypadkach, ponieważ lekarz nie widzi co się, dzieje w środku zęba i w jego okolicy dlatego prześwietlenie zębów Białystok jest bardzo ważne u niektórych pacjentów.

Leczenie kanałowe – dla kogo?

Otóż leczenie kanałowe w ramach NFZ jest przeprowadzane u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe to również, mogą skorzystać z takiego leczenia, ale tylko zębów przednich. Tu również każdemu przysługuje rtg Białystok.

Nieco inaczej to wygląda w przypadku kobiet w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka muszą przyłożyć większą uwagę do stanu uzębienia, gdyż próchnica i stany zapalne mogą mieć negatywny wpływ na przyszłą mamę i rozwijające się dziecko.

Leczenie kanałowe zębów w tym również zdjęcie rtg zębów Białystok jest możliwe przez cały okres trwania ciąży oraz do 42 dni po urodzeniu dziecka. Należy wiedzieć, że leczenie to obejmuje zęby, gdzie znajdują się trzy kanały, a więc warto zapoznać się z przysługującymi świadczeniami, aby później nie doszło do pewnych nieporozumień.

Inne zabiegi refundowane przez NFZ

Niewiedza dotycząca zabiegów, z których możemy bezpłatnie korzystać, powoduje, że częściej chodzimy na wizyty prywatne. Zabiegi dostępne na NFZ to m.in. usuwanie kamienia nazębnego, usunięcie zęba, leczenie zmian błony śluzowej w jamie ustnej, a nawet zdjęcie panoramiczne zębów Białystok.

Osoby starsze mogą także otrzymać darmową protezę. Oczywiście jest to uzależnione od ilości brakujących zębów. W większości przypadków poprawia to samopoczucie starszych ludzi i sprawia, że znów się pojawia uśmiech na twarzy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak zdjąć miarę na garnitur? Poradnik krawcowej

1 listopada 2020

Mężczyzna w świetnie skrojonym garniturze jest, jak pantera w idealnie dobranych cętkach. Wykwintna i okazała prezencja podnosi i pewność siebie i ciśnienie krwi pobliskich jednostek płci żeńskiej. Taki efekt można…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady