Wścieklizna u kota – kiedy występuje ta choroba? Czy możesz skutecznie pomóc swojemu pupilowi?
Opieka nad kotem wymaga dużo uwagi, ale w rezultacie daje ogromne szczęście właścicielowi. Koty to mądre zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Niestety mogą przez to narażać się na różne choroby, między innymi wściekliznę, która jest bardzo niebezpieczna. Kiedy może dojść do zarażenia wścieklizną i jak zareagować w momencie pojawienia się tej choroby?
Wścieklizna u kota – w jaki sposób może dojść do zarażenia?
Koty to ciekwaskie i aktywne zwierzęta. Lubią wygrzewać się na słońcu, ale wejdą też w każdy kąt bez względu na czające się tam niebezpieczeństwo. Do zarażenia wścieklizną dochodzi podczas kontaktu z zainfekowaną śliną innego zwierzęcia, gdzie następstwem jest zaatakowanie centralnego układu nerwowego.
Zainfekowanie może mieć miejsce poprzez ugryzienie, kontakt z błoną śluzową, czy otwartą ranę, gdzie dostała się ślina. Chociaż wścieklizna u kota występuje stosunkowo rzadko, za sprawą szczepień, to jednak w niektórych przypadkach może się pojawić. Niestety wścieklizna jest chorobą śmiertelną, a więc bardzo ważne są tutaj działania profilaktyczne.
Jak uniknąć zarażenia wścieklizną u kota?
Chcesz, żeby Twój kot był zdrowy i uniknął zarażenia poważnymi dla niego chorobami? Wścieklizna to choroba, na którą nie ma lekarstwa, jednak można jej skutecznie zapobiegać. Najlepszy weterynarz w Krakowie zaszczepi Twojego kota przeciwko wściekliźnie, zapobiegając zarażeniu.
Oczywiście pamiętaj, aby nie puszczać kota w nieznane miejsca. Koty domowe powinny mieć zapewnione miejsce do aktywności, dzięki czemu odpowiednio zagospodarujesz im czas.
Szczepiąc kota, zadbasz o niego najlepiej, jak potrafisz. Nie będzie on narażony na rozwój groźnych chorób, a Ty będziesz mógł spędzać czas ze swoim pupilem.
Objawy wścieklizny u kota
Objawy zarażenia wścieklizną nie pojawiają się od razu. Może nastąpić to nawet kilka miesięcy po zarażeniu wścieklizną. Oczywiście okres ten jest kwestią indywidualną u każdego kota i zależy w dużej mierze od miejsca, w którym doszło do zainfekowania.
Do objawów wścieklizny, zalicza się: agresję, ślinotok, apatię, dezorientację, światłowstręt, odosobnienie. W końcowej fazie zarażenia kot zaczyna dławić się śliną i mieć kłopoty z oddychaniem, co prowadzi do śmierci. Aby ulżyć w cierpieniu weterynarz, może zdecydować o uśpieniu zwierzęcia.
Uniknięcie wścieklizny jest możliwe, ale opiekun musi regularnie szczepić kota. Postępuj zatem zgodnie z zaleceniami weterynarza, a Twój kot będzie cieszył się dobrym zdrowiem.
Może spodobać Ci się również:
Wielu właścicieli domów zdaje sobie sprawę z ogromnego znaczenia odpowiedniej izolacji termicznej dla komfortu i oszczędności energetycznej. Docieplenie budynku jest nie tylko inwestycją w przyszłość, ale również pozwala obniżyć koszty…
Czytaj więcej