Zakup samochodu – na co zwrócić uwagę podczas kupna używanego auta?

photo 1560009320 c01920eef9f8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Używane pojazdy wciąż są u nas bardzo popularne. Nie każdego stać na samochód z salonu, którego ceny czasem mogą przekraczać najśmielsze oczekiwania. Dlatego wolimy skorzystać z bogatej oferty handlarzy, którzy sprowadzają pojazdy zza granicy. Kupując używane auto, trzeba jednak bardzo uważać. Na co szczególnie zwracać uwagę, by nie podjąć złej decyzji?

Czasem złe intencje można wyczuć od razu

Bardzo często dostawcy samochodów używanych wystawiają swoje oferty na portalach internetowych. Z reguły powinny być one zaopatrzone w bogatą dokumentację fotograficzną, z uwzględnieniem wszelkich defektów i śladów, które w naturalny sposób będą obniżać wartość samochodu. Jeżeli podczas przeglądania takich ofert zobaczymy pojazd z małą liczbą zdjęć, mamy prawo nabrać podejrzeń.

Niektórzy sprzedawcy mogą również nie zgadzać się na dokładne oględziny samochodu. Czasem są nawet bardzo nachalni i chcieliby od razu przejść do etapu podpisywania umowy kupna-sprzedaży. W takim wypadku najlepiej podziękować i rozejrzeć się za innym modelem, ponieważ niepewne zachowanie może oznaczać zamaskowane wady samochodu.

Nie bój się jechać na przegląd

Większość osób podczas zakupów samochodu używanego angażuje znajomego lub krewnego, który zna się na mechanice. Taka osoba pomoże dobrać najlepszy model i zdemaskować nieuczciwych sprzedawców. Co jednak robić, gdy nie mamy specjalisty w gronie znajomych? Zawsze możemy poprosić sprzedawcę o możliwość sprawdzenia auta na stacji kontroli.

Uczciwy właściciel oferowanego samochodu z pewnością nie będzie miał z tym żadnego problemu. Osoby zajmujące się sprowadzaniem pojazdów bardzo często mają też możliwość darmowej kontroli upatrzonego samochodu, dlatego warto dopytać o taką możliwość przed zakupem. Jeżeli po wjechaniu na kanał zobaczymy niepokojące ślady rdzy lub wycieki, będziemy mogli podjąć słuszną decyzję. Same oględziny auta z zewnątrz nie dostarczą nam takich informacji.

Na które cechy szczególnie zwracać uwagę?

Każdy ma własne upodobania dotyczące wyglądu i jakości samochodu. Zależą one również od ceny, za którą sprzedawca wystawia pojazd. Nie ma się co łudzić – model dostępny za kilka tysięcy złotych nie będzie przysłowiowym „okazem zdrowia”. Dlatego przede wszystkim warto na początku ustalić czego szukamy.

Podczas oględzin warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan pracy silnika, ogólny wygląd samochodu oraz obecność rdzy. Warto również zabrać ze sobą miernik lakieru i sprawdzić, czy w którychś miejscach powłoka jest grubsza niż 50 mikrometrów. To może oznaczać, że auto sporo już w swoim życiu przeszło, może więc być bardziej podatne na uszkodzenia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1550788548 3311a5d6686ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzMixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje laser do cięcia metalu? Czy cena zawsze wpływa na jakość maszyn CNC?

1 marca 2022

Obróbka metalu to czynność wykonywana w wielu zakładach produkcyjnych. Metod takiej obróbki jest wiele, a co za tym idzie, można tutaj wybrać maszynę, która będzie w stanie wykonać określone prace…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady