Jakie są rodzaje protez zębowych? Jakie protezy cieszą się największą popularnością?
Protezy zębowe to świetna alternatywa dla osób, które z różnych powodów mają braki w uzębieniu. Dzięki protezie pacjent może poczuć się komfortowo, a co za tym idzie jego uśmiech pojawia sie bez żadnego skrępowania. Gabinety stomatologiczne oferują różne rodzaje protez, które są dopasowywane zarówno do wymagań, jak i możliwości finansowych pacjenta.
Rodzaje protez zębowych – jakie wyróżniamy?
Brakujące uzębienie może zostać uzupełnione przez protezy stałe lub ruchome. W przypadku protez stałych pacjent nie może ich samodzielnie usunąć, ponieważ są one mocowane między innymi bezpośrednio do zębów stałych lub kości zębów stałych. Protezy stałe to: licówki, implanty, korony i mosty zębowe.
Natomiast w przypadku protez ruchomych pacjent może je samodzielnie usunąć. Protezy te są bardzo często wybierane przez pacjentów, na co zazwyczaj ma wpływ niższa cena. Do protez ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, akrylowe lub protezy oparte na sąsiadujących zębach.
Jakie wyróżniamy nowoczesne protezy?
Do protez, które cieszą się naprawdę dużą popularnością, zaliczamy protezy akrylowe. Proteza wykonana z akrylu mocowana jest do zębów stałych za pomocą specjalnych mocowań. Mocowania te są na tyle mocne, że pacjent nie musi się obawiać wypadnięcia protezy. W zależności od wymagań dla pacjenta może zostać przygotowana proteza akrylowa całkowita lub częściowa.
Wysoka jakość przeprowadzonego zabiegu związanego z założeniem protez akrylowych pozwala na użytkowanie ich przez bardzo długi czas, co ma ogromne znacznie dla pacjenta. Oprócz protez akrylowych wyróżniamy także protezy szkieletowe, które także są popularne i często proponowane przez stomatologów.
Protezy te są nieco mniejsze niż akrylowe, co może wpłynąć na wygląd całego uzębienia. Po aplikacji takiej protezy zęby wyglądają naturalnie, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.
Czy za protezy zawsze trzeba płacić?
Istnieje grupa pacjentów uprawnionych do założenia darmowej protezy zębowej. Oczywiście takie osoby muszą spełnić określone warunki m.in. brak, co najmniej 5 zębów w łuku zębowym lub całkowity brak uzębienia. Ponadto refundacja dotyczy protezy akrylowej, która może zostać założona raz na 5 lat.
W pozostałych przypadkach za uzupełnienie brakującego uzębienia pacjent musi zapłacić, ale koszty te nie zawsze są wysokie, ponieważ zależą od metody uzupełnienia uzębienia. Dobrze dopasowana proteza zębowa nie odróżnia się od naturalnych zębów, a co za tym idzie nie warto rezygnować z możliwości poprawy wyglądu uzębienia z obawy przed tym, że proteza może być widoczna.
Może spodobać Ci się również:
Koszty związane z zakupem nowego mieszkania to nie tylko sama jego wartość. Nowy nabywca musi ponieść tu także wydatki związane z koniecznością zapłaty podatku VAT. Ile wynosi taki podatek i…
Czytaj więcej