Tynki gipsowe czy cementowo-wapienne? Które lepsze do mieszkania?
Jeszcze kilka lat temu tynki cementowe stanowiły podstawowe zabezpieczenie domów. Obecnie gama zapraw uległa znacznemu rozszerzeniu i pojawiły się nowoczesne produkty silikonowe oraz tynki mineralne. Wciąż jednak w mieszkaniu stosowany jest najczęściej tynk gipsowy lub cementowo-wapienny. Czy któryś z nich jest lepszy?
Cementowo-wapienna zaprawa jest bardzo wytrzymała
Tę powłokę najczęściej przygotowuje się dwuetapowo. Na początku, stosując agregat do gipsowania nakłada się obrzutkę, po czym pracownicy przechodzą do nakładania właściwej powłoki tykwowej. Grubość całej warstwy może wynosić do 2 cm, zatem tynk zajmuje trochę przestrzeni. Jednocześnie jest on bardziej wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne.
Tynki cementowo-wapienne zaleca się stosować w pomieszczeniach, gdzie zawsze jest więcej wilgoci w powietrzu. Mowa tu o garażach, piwnicy czy łazience, w której para wodna występuje przez cały czas. Zaprawa cementowo-wapienna skutecznie blokować będzie przepływ wilgoci do ścian, ponadto skład mieszanki zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.
Kiedy wykorzystać tynk gipsowy?
To masa tynkarska o drobnoziarnistej strukturze, która umożliwia przygotowanie gładkiej powierzchni. Doskonale nadaje się do pomieszczeń wewnętrznych i umożliwia schludne opracowanie ścian przed malowaniem. Tynki gipsowe dość szybko wysychają i doskonale dają się formować za pomocą prostych narzędzi.
Stosując agregat do tynków gipsowych łatwiej jest przygotować powłokę o jednolitej grubości. Tynki gipsowe sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniu suchym, takim jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy. Jest to mieszanka dość trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, co spodoba się osobom cierpiącym na alergię.
A może tynki cienkowarstwowe?
W kontekście zabezpieczania ścian od wewnątrz najczęściej stosuje się zaprawy gipsowe. Wspomniane mieszanki mineralne znajdują zastosowanie przeważnie jako element dekoracyjny. To drogie zaprawy, przy których powinniśmy odpowiednio przygotować ścianę. Warstwa najczęściej ma grubość kilku milimetrów, dlatego kluczowe znaczenie będzie mieć właściwe opracowanie i wyrównanie powierzchni.
Tynki cementowo-wapienne stosuje się obecnie znacznie rzadziej, choć nie wyszły one jeszcze całkowicie z obiegu. Można je nakładać z pomocą agregatu do tynków gipsowych lub ręcznie, choć wtedy proces trwa znacznie dłużej. Mimo wszystko nadal jest to solidna zaprawa, którą możemy zastosować do zabezpieczenia wewnętrznych powierzchni.
Może spodobać Ci się również:
Pomoc prawna oferowana na terenie Niemiec dla pracowników z zagranicy to duże udogodnienie i większe poczucie bezpieczeństwa. Niestety nie każdy zna język niemiecki, a co za tym idzie, obawia się…
Czytaj więcej