Czy naturalny kamień na schody to dobry pomysł?

unnamed file 14

Kamień to coraz szerzej wykorzystywany surowiec w nowoczesnych aranżacjach domów. Jest popularny ze względu na swój ponadczasowy wygląd oraz właściwości. Może być zastosowany, jako wszelkie powierzchnie użytkowe takie, jak schody lub blaty, jak również, jako elementy ozdobne w domu i ogrodzie.

W przypadku schodów zastanowić się trzeba nad wyborem odpowiedniego rodzaju kamienia. W tym przypadku warto zwrócić się o radę do specjalisty, jaki wybrać kamień na schody zewnętrzne. Warszawa jest miastem z szeroką ofertą firm kamieniarskich i tu właśnie należy szukać odpowiedzi.

Granit na schody zewnętrzne

Do wyboru mamy głównie dwa rodzaje surowca kamiennego. Jest granit oraz marmur, które zdominowały całkowicie aktualne trendy designerskie. Wybierając kamień, jako zewnętrzną strukturę trzeba wziąć pod uwagę czynniki, na jakie będzie ona narażona.

I tak, w przypadku granitu możemy mieć pewność, że jest odporny na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim na sezonowe zmiany temperatury. Dobrze się sprawdza na zewnątrz i wymaga zwykłej, regularnej pielęgnacji. Warto zaznaczyć, że gładka powierzchnia może powodować ślizganie, więc warto na schody użyć granitu płomieniowanego o antypoślizgowych właściwościach.

Marmurowe schody na zewnątrz, czy warto?

W przypadku marmuru, to surowiec, który może być zastosowany na zewnątrz, choć rzadziej jest polecany przez kamieniarzy. Powodowane jest to większą podatnością na uszkodzenia, odbarwienia i zniszczenie powierzchni. Decydując się na marmurowe schody zewnętrzne należy wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzania impregnacji, co kilka lat oraz bardzo dokładnej i specjalistycznej pielęgnacji.

Marmur jest mniej praktycznym surowcem niż granit i zdecydowanie jest droży. Nie mniej gładka i olśniewająca struktura kamienna powoduje, że wielu właścicieli domów decyduje się na jego użycie. Powodowane jest to tym, że marmurowe schody zewnętrzne dobrze zaimpregnowane oraz zadbane przez wiele lat będą przykuwać zachwycone spojrzenia.

Schody wewnętrzne z kamienia

Wewnątrz domu warunki pozwalają na wybór marmuru na równi z granitem. Znaczenie może mieć jedynie upodobanie właściciela domu, a także cena. Granit jest nieco tańszym surowcem, niż marmur, jednakże mniej efektownym.

Schody z kamienia to dobre rozwiązanie w domu, o ile są odpowiednio pielęgnowane. Ważnym czynnikiem jest ich dobra impregnacja, a także zastosowanie zabezpieczeń przed pośliźnięciem. Niezależnie od wyboru kamienia na schody warto je przystosować poprzez odpowiednie wykończenie ich powierzchni, np. umieszczając na nich paski antypoślizgowe.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak wygląda frezowanie? Czy nowoczesne maszyny mają wpływ na jakość pracy?

1 maja 2021

Frezowanie to rodzaj obróbki wykorzystywany do nadawania różnych kształtów. Materiałem poddawanym obróbce może być metal, tworzywa sztuczne lub drewno. W sprzedaży znajdziemy również tzw. frezarki uniwersalne. Maszyny do frezowania znajdują…

Czytaj więcej