Dlaczego warto włączyć sok z winogron do swojej diety?

unnamed file 1

Cenne właściwości winogron są znane od wieków. Winorośl uprawiano już w czasach antyku. Owoce pnączy wykorzystywano przede wszystkim do produkcji wina. Dziś na ich bazie powstają nie tylko trunki alkoholowe, ale również soki. Wspomniane napoje budzą obecnie coraz większe zainteresowanie. Sprawdź, co stoi za ich popularnością. Poznaj powody, dla których warto włączyć je do codziennego jadłospisu.

Sok z winogron to recepta na zdrowy i piękny wygląd

Sok z winogron zawiera duże ilości flawonoidów, między innymi chrysynę, apigeninę, rutynę, cyjanidynę, glukozydy czy luteoliny. Wspomniane związki chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, a dokładniej rzecz ujmując szkodliwym wpływem wolnych rodników. To właśnie reaktywne formy tlenu – bo o nich mowa – są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie skóry. Zmniejsza się produkcja kolagenu, a w rezultacie tkanki tracą swoją sprężystość. Stają się też bardziej podatne na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, na przykład bakterie, wirusy czy promieniowanie ultrafioletowe.

Sok z winogron zmniejsza ryzyko występowania chorób serca

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Connecticut dowodzą, że regularne spożywanie winogron oraz produktów przygotowanych na bazie wspomnianych owoców obniża ciśnienie tętnicze i zwiększa poziom dobrego cholesterolu we krwi. Jednocześnie zmniejsza lepkość trombocytów oraz stany zapalne naczyń krwionośnych. W efekcie minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, udaru niedokrwiennego mózgu, a także wielu innych schorzeń.

Sok z winogron pomaga w utrzymaniu smukłej sylwetki

Sok z winogron ułatwia odchudzanie. Jak to możliwe? Opisywany napój zawiera duże ilości pektyn, czyli frakcje rozpuszczalnego błonnika. Związki te łączą się z wodą. W rezultacie treść pokarmowa zalegająca w żołądku zwiększa swoją objętość,  co z kolei pozwala szybciej osiągnąć uczucie sytości i znacząco wydłużyć czas jego trwania. Innymi słowy, regularne picie opisywanego napoju zmniejsza podjadania między posiłkami i dostarczania organizmowi nadprogramowych kalorii, które nie są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Sok z winogron jest dobry dla mózgu

Picie soku z winogron wywiera korzystny wpływ na pracę układu nerwowego. Zawarte w napoju antocyjany minimalizują ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, usprawniają funkcje poznawcze, poprawiają koncentrację, ułatwiają przyswajanie nowych informacji, a także odtwarzanie tych już zapamiętanych.

 

Może spodobać Ci się również:

Peruki naturalne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Peruki naturalne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

1 grudnia 2020

Idąc do fryzjera zazwyczaj mamy wiele pomysłów na własną fryzurę, choć są pewne ograniczenia. Nie da się natychmiast z czarnych włosów zrobić blond, nie można również stworzyć koafiury z długich,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady