Ile kalorii ma pizza? Sprawdzamy, kto powinien unikać jedzenia przysmaku

photo 1534308983496 4fabb1a015eeixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Każdy z nas choć raz w życiu jadł pizzę. Niektórzy przysmak na stałe dołączyli do swojej diety, inni starają się ograniczać spożycie pysznego ciasta. Trzeba jednak podkreślić, że danie to uchodzi za wysokokaloryczne, dlatego część osób nie powinna jeść je w dużych ilościach. Czy faktycznie pizza jest niezdrowa? I kto powinien jej unikać?

Pizza – prawdziwa bomba kaloryczna

Eksperci szacują, że pojedynczy kawałek ciasta może zawierać nawet 250 kcal. Oznacza to więc, że już po konsumpcji małego fragmentu pizzy, powinniśmy czuć się jak po standardowym posiłku. Niestety jedząc pizzę odczuwamy zwiększone łaknienie, ze względu na znajdujące się w cieście węglowodany. Są one w szybkim tempie uwalniane do organizmu, co po krótkim czasie od zjedzenia dania wywołać może ponowny głód.

Za tak dużą kaloryczność potrawy odpowiada ciasto przygotowane najczęściej na bazie mąki pszennej. Zawiera ona ogromne ilości cukrów prostych i złożonych, które są bardzo szybko uwalniane po spożyciu. Dlatego jedząc pizzę możemy odczuć gwałtowny skok energii, który szybko jednak ustępuje. 

Kto powinien uważać z pizzą?

Smaczna pizza na dowóz nie dla każdego będzie dobrym pomysłem na obiad. Z posiłku bardzo często rezygnują osoby będące na diecie – ze względu na dużą kaloryczność dania, taka potrawa nie może znaleźć się na stole osób, które chcą zmniejszyć masę ciała.

Pizza nie jest też dobrym rozwiązaniem dla diabetyków. Nie oznacza to jednak, że osoby  cierpiące na cukrzycę nie mogą skosztować idealnego ciasta. Ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru. Sporadycznie kupiona dobra i tania pizza na Żabińcu w Krakowie jeszcze nikomu nie zaszkodziła, należy jednak zachować umiar w jedzeniu. Jak wspominaliśmy pojedynczy kawałek dostarcza kilkaset kalorii, a często jemy ich przecież znacznie więcej.

Pizza wegetariańska jest zdrowsza?

Niektórzy mylnie uważają, że zamawiając pizzę w Żabińcu pozbawioną tłustych i mięsnych składników możemy znacznie obniżyć zawartość kalorii. Choć faktycznie wersja wegetariańska najczęściej jest mniej energetyczna, w rzeczywistości różnice są niewielkie. 

Wszystkiemu winne jest ciasto, które dostarcza nawet 95% cukrów. Sam dodatek warzyw i ziół może co prawda dostarczyć kilku mikroelementów i witamin, jednak nie zneutralizuje kalorycznego spodu. Jedynym rozwiązaniem jest przygotowanie ciasta na bazie niskokalorycznych składników. W takim przypadku musimy jednak liczyć się ze zmianą konsystencji i smaku pizzy.

 

Może spodobać Ci się również:

Pizza jak z pizzerii – w jaki sposób taką przygotować?

1 stycznia 2022

Aby zjeść smaczną pizzę, nie trzeba wybierać drogich wariantów w renomowanych restauracjach. Taki posiłek przygotujesz również samodzielnie w domu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i przygotujesz potrawę z takich składników, jakie…

Czytaj więcej