Frezarka górnowrzecionowa co można zrobić? Jakie materiały możemy poddawać obróbce?
Frezarka to jedna z maszyn, która stosowana jest do obróbki wielu różnych materiałów. Dzięki tego typu urządzeniom można otrzymać mnóstwo elementów, bez których dalsze etapy produkcji byłyby niemożliwe. Należy tutaj dodać, że wyróżniamy kilka modeli frezarek, gdzie każda z nich może odpowiadać za inne rodzaje obróbki.
Frezarka górnowrzecionowa – do czego służy?
Wyżej wymieniony model frezarki jest tak samo popularny, jak pozostałe modele. Oznacza to, że na tego typu urządzeniach można poddawać obróbce wiele materiałów. Proces obróbki wygląda tak samo w przypadku wszystkich tworzyw, z tym że przy delikatnych i podatnych na uszkodzenia materiałach, trzeba zachować szczególną ostrożność.
Poza tym ważne jest także odpowiednie dostosowanie obrabiarki do tego, co będziemy chcieli na niej robić. Frezarka górnowrzecionowa jest przeznaczona do obróbki materiałów tj. metal, szkło, płyty karton-gips, a nawet tworzywa sztuczne. Prawidłowe dostosowanie frezarki górnowrzecionowej pozwala na przeprowadzenie wysoko jakościowej obróbki materiałów.
Zasada działania frezarki górnowrzecionowej
W przypadku frezarek górnowrzecionowych wrzeciono zawsze umieszczone jest powyżej nad blatem stołu. Ruch znajdującego się powyżej obrabianego tworzywa frezu jest obrotowy, za którego pomocą oddziela się niepotrzebny nadmiar materiału.
Frezarki gónowrzecionowe dzieli się również na współbieżne i przeciwbieżne. We frezarkach współbieżnych frez porusza się w kierunku posuwu. Natomiast frezowanie przeciwbieżne dotyczy obróbki, gdy frez przesuwa się w przeciwnym kierunku.
Każdy z modeli frezarek wymaga szczególnej uwagi podczas jej działania. Centrum obróbcze 5-osiowe, czy inne modele tych urządzeń muszą być obsługiwane wyłącznie przez doświadczonych pracowników.
Jak wygląda praca na frezarce górnowrzecionowej?
Podstawową czynnością przed rozpoczęciem obróbki na frezarce górnowrzecionowej jest zamontowanie frezu, który jest niezbędny do pracy. Tutaj niezwykle istotny jest także odpowiedni kierunek frezowania w przypadku poszczególnych materiałów.
Oprócz tego trzeba zwrócić też uwagę na moc podczas frezowania. Kupując frezarkę często, możemy liczyć na różne dodatki, które znacznie usprawniają pracę. Dzięki temu jakość obróbki jest jeszcze lepsza, a praca przebiega dużo sprawniej.
Pracując na frezarce, trzeba przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa bez względu na to, czy czynności te wykonywane są w zakładzie produkcyjnym, czy w prywatnym przydomowym warsztacie. Bezpieczna praca pozwoli na uniknięcie niechcianych wypadków, co może mieć ogromny wpływ na zdrowie operatora.
Może spodobać Ci się również:
Sklepy meblowe oferują wiele interesujących i nowoczesnych mebli. Zakup tego typu produktów nie jest jednak prosty. Łatwo jest kupić jeden pojedynczy mebel, ale w momencie, kiedy musisz umeblować całe mieszkanie…
Czytaj więcej