Ile trwa terapia psychodynamiczna? Dla kogo skierowana jest taka forma leczenia?

photo 1604480132736 44c188fe4d20cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxtZW50YWwlMjBoZWFsdGh8ZW58MXwwfHx8MTY1NjYwODg2NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Terapia psychodynamiczna to metoda leczenia skierowana dla osób borykających się z problemami o podłożu psychologicznym. Obecnie wielu pacjentów korzysta z metod leczenia oferowanych przez terapeutów, co oczywiście prawie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Jednym ze sposobów leczenia jest wcześniej już wspomniana terapia psychodynamiczna. Jednak, co dokładnie oznacza to pojęcie, dla kogo skierowana jest taka forma leczenia i jak długo ona trwa?

Terapia psychodynamiczna – czym się charakteryzuje?

Terapia psychodynamiczna polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, który potrzebuje pomocy specjalisty. Relacje pomiędzy pacjentem a terapeutom powinny być dobre, ponieważ w przeciwnym razie może negatywnie wpłynąć to na prowadzoną terapię.

W czasie takiego spotkania pacjent proponuje, o czym chciałby porozmawiać z terapeutą. Natomiast zadaniem terapeuty jest poprowadzenie tej rozmowy w odpowiedni sposób. Głównym celem takiej terapii jest między innymi zrozumienie określonych zachowań, które z kolei prowadzą do powstawania problemów.

Niekiedy pewne zachowania mają swoje uwarunkowania w dzieciństwie. Oznacza to, że terapia powinna objąć nie tylko obecne czas życia, ale również wspomnienia i przeżycia z dzieciństwa.

Czas trwania terapii psychodynamicznej

To, jak długo będzie trwała terapia psychodynamiczna uzależnione jest od problemu, z jakim zmaga się pacjent. Z reguły taka terapia trwa 2 – 5 lat, ale może się zdarzyć, że czas ten będzie krótszy lub dłuższy. Ilość spotkań w ciągu tygodnia to zazywyczaj jedna wizyta, jednak niekiedy ilość sesji jest większa.

Natomiast, jeżeli chodzi o czas trwania jednego spotkania, to najczęściej sesja trwa godzinę. Żeby terapia przyniosła jakiekolwiek korzyści wizyt u terapeuty, muszą być regularne. Poza tym liczą się tutaj chęci i zaangażowanie zarówno ze strony terapeuty, jak i pacjenta.

Kto powinien chodzić na terapię psychodynamiczną?

Aby zastosować terapię psychodynamiczną, muszą być konkretne wskazania. Taka forma leczenia może być prowadzona u osób zmagających się z nerwicą lękową lub zaburzeniami osobowości. Ponadto z takiej terapii może skorzystać każdy, kto ma problem z poczuciem własnej wartości, czy nieumiejętność utrzymywania stałych relacji z drugą osobą.

Jeżeli ktoś boryka się z jakimkolwiek problemem o podłożu psychologicznym nie powinien unikać specjalisty, który niesie wsparcie właśnie takim osobom. Zaburzenia psychiczne znacznie utrudniają życie i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, których oczywiście można uniknąć, korzystając z pomocy specjalisty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1603584173870 7f23fdae1b7acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak zrobić matowy lakier samochodowy?

1 maja 2022

Do zabezpieczania karoserii samochodów najczęściej wykorzystuje się metaliczny lakier o idealnym połysku. Niektórzy jednak stawiają na bardziej oryginalny efekt, przygotowując matową powłokę. To sposób pokrycia karoserii, który znany jest od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady