Ile wynosi VAT na nowe mieszkania? Od czego uzależnione są konkretne stawki podatku?

photo 1560448204 e02f11c3d0e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3NzU4OTExMwixlibrb 4.0.3q80w1080

Koszty związane z zakupem nowego mieszkania to nie tylko sama jego wartość. Nowy nabywca musi ponieść tu także wydatki związane z koniecznością zapłaty podatku VAT. Ile wynosi taki podatek i w jakich sytuacjach nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z tym podatkiem lub są one znacznie mniejsze?

Podatek VAT – ile wynosi?

Wyróżniamy dwie stawki podatku VAT w przypadku zakupu mieszkania. Pierwsza stawka 8% dotyczy mieszkań nieprzekraczających powierzchni 150 m2. Natomiast w drugim przypadku stawka ta wynosi 23% i dotyczy mieszkań o powierzchni przekraczającej 150 m2. 

Zapłata podatku jest, więc obowiązkowym i jednym z kluczowych elementów zwianych ściśle z zakupem nieruchomości. Na ostateczną wysokość podatku wpływa przede wszystkim wartość mieszkania, a także jak już wiadomo jego powierzchnia.

Czy podatek VAT musi zapłacić każdy kupujący?

Obowiązek zapłaty podatku VAT ma każdy, kto kupuje  mieszkanie od dewelopera, jednak kwota ta wliczona jest już w cenę, dzięki czemu nie trzeba osobno ponosić dodatkowych kosztów. W tym przypadku nie ma możliwości zakupu mieszkania bez uiszczenia opłaty dotyczącej podatku.

Nieco inaczej wygląda to, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Tutaj nie obowiązuje podatek VAT, a podatek od czynności cywilnoprawnych (PPC). Wysokość tego podatku to 2% kwoty, jaką nabywca zapłaci za mieszkanie.

Dodatkowe koszty sprawiają, że sama wartość mieszkania to nie jedyny wydatek związany z nabyciem nieruchomości, dlatego trzeba być tutaj przygotowanym również na takie koszty. Cały proces zakupu mieszkania premium, powinien przebiec zgodnie z przepisami. Zniżanie ceny wyłącznie z uwagi na mniejszy podatek to niezbyt dobre rozwiązanie.

Nowe czy używane mieszkanie – jaki wybór jest lepszy?

Wiele dostępnych ofert i zróżnicowane ceny sprawiają, że znalezienie dobrej oferty może być trudne. Co więcej, problemem jest też to, jakie mieszkanie wybrać. Mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze mogą spełniać nasze wymagania z uwagi na pewne niedoskonałości lub konieczność przeprowadzenia remontu.

Natomiast luksusowe apartamenty na sprzedaż z rynku pierwotnego to oferta dla osób lubiących nowoczesne i eleganckie mieszkania. Nowa nieruchomość ma znacznie więcej zalet, niż lokale już wcześniej przez kogoś zamieszkiwane. Jeśli więc planujemy mieszkać w nowo kupionym mieszkaniu przez bardzo długi czas, warto postawić na coś naprawdę dobrego oczywiście pochodzącego z rynku pierwotnego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1505664063603 28e48ca204ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Kiedy pracownikowi należy się ekwiwalent?

1 sierpnia 2023

Otrzymanie wypowiedzenia z pracy w Niemczech to często niejedyny problem pracownika. Zdarza się, że osoba zatrudniona, która została zwolniona nie wykorzystała w całości, bądź części przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jak przepisy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady