Jak rosną zęby u dzieci? W jaki sposób zadbać o zęby stałe u dzieci?

photo 1619236200199 2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Pojawienie się zębów stałych u dzieci zazwyczaj budzi wiele obaw u rodziców. Często spotykanym tematem jest prawidłowa higiena jamy ustnej, kolejność pojawiania się nowych zębów, czy konieczność korzystania z pomocy ortodonty. Jak wgląda wyrastanie zębów stałych u dzieci i jak prawidłowo o nie zadbać?

Zęby stałe u dzieci – jak wyrastają?

Najczęściej spotykaną sytuacją, jeżeli chodzi o proces pojawiania się zębów stałych jest wyrzynanie się dolnych jedynek, a następnie wyrastanie górnych jedynek. Później obserwuje się wyrzynanie dwójek, trójek oraz zębów trzonowych. Warto dodać, że często, jako pierwsze pojawiają się szóstki, czyli zęby znajdujące się tuż za zębami mlecznymi piątkami.

Niekiedy stomatolog dziecięcy Białystok NFZ zaleca usunięcie ruszających się zębów mlecznych, aby umożliwić swobodne wyrośnięcie zębów stałych. Jeżeli jednak przeoczymy ten moment, może się okazać, że zęby stałe po wyrośnięciu będą krzywe i potrzebna będzie tu interwencja ortodonty.

Jak należy prawidłowo dbać o zęby stałe?

Higiena jamy ustnej u małych dzieci jest niezwykle ważna, ponieważ w ten sposób kształtują się nawyki, które pozostają już na całe życie. Dokładne szczotkowanie zębów zarówno rano, jak i wieczorem pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń, dzięki czemu zęby będą w dobrym stanie, a ryzyko rozwoju próchnicy niemożliwe.

Należy także dodać, że ogromny wpływ na stan zębów mają też spożywane pokarmy. Dieta bogata w cukier, czy kwaśne rzeczy mogą negatywnie wpłynąć na szkliwo i doprowadzić do powstawania ubytków. Zbilansowana dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze i witaminy to kluczowa kwestia, jeżeli zależy nam nie tylko na zdrowiu dzieci, ale też ich zębów.

Konsultacja stomatologiczna podczas wyrastania zębów stałych

Jeśli u dziecka podczas pojawiania się zębów stałych cokolwiek nas zaniepokoi konieczna jest wizyta u stomatologa. W ten sposób dowiemy się, czy zęby u naszej pociechy rosną prawidłowo. Jeżeli jednak okaże się, że coś jest nie tak, będzie można w porę wdrożyć odpowiednie rozwiązania oraz leczenie, które zapobiegnie dalszym powikłaniom.

Warto nadzorować wyrastanie zębów u dzieci, ponieważ rodzice nie zawsze są w stanie wykryć pewne nieprawidłowości. Ponadto, jeżeli pozostałe zęby mleczne posiadają ubytki, trzeba je wyleczyć, aby próchnica nie przeniosła się na zdrowe zęby stałe. Niestety leczenie próchnicy może mieć wpływ na stan uzębienia w przyszłości, dlatego należy robić wszystko, żeby zęby dziecka były zdrowe i nie wymagały leczenia.

Może spodobać Ci się również:

Jakie kosmetyki dla diabetyka będą najlepsze?

Jakie kosmetyki dla diabetyka będą najlepsze?

1 maja 2021

Często jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest nieprawidłowy stan skóry. Następuje to wskutek zmian w organizmie chorego związanych z układem hormonalnym a także naczyniowym. Skóra staje się sucha i traci…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady