Jak sprawdzić czy więzadło jest zerwane?

photo 1434973539530 5538b4681aaccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8cGFpbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ2MjE0NjIyixlibrb 1.2.1q80w1080

Staw kolanowy ma bardzo skomplikowaną budowę. To naturalny mechanizm, który musi utrzymać największe obciążenia ludzkiego organizmu. Dlatego urazy stawu bardzo często stanowią poważny problem. Niestety w wyniku nadmiernego przesilenia może dojść do naderwania ścięgna, lub jego zerwania. Skuteczne leczenie takiego problemu jest możliwe, trzeba jednak precyzyjnie określić, z jakim problemem mamy do czynienia…

Typy uszkodzeń więzadeł kolanowych

Nie zawsze od razu dochodzi do zerwania więzadła. Może ono ulec tylko naciągnięciu lub naderwaniu, co nie jest aż tak dużym problemem. Głównym wyznacznikiem, z jaką sytuacją mamy do czynienia są dolegliwości, które temu towarzyszą. Naderwane lub naciągnięte więzadło będzie wiązać się z mniejszym bólem.

Przy całkowitym zerwaniu słychać też charakterystyczny chrupot lub trzask. W takim przypadku może pojawić się również obrzęk i krwiak. Wówczas pacjent odczuwa znacznie większy ból, niekiedy znacznie utrudniający poruszanie się.

Kiedy może dojść do zerwania stawu kolanowego?

Najczęściej z tym problemem spotykają się zawodowi sportowcy, którzy podczas treningu doznają kontuzji lub nadmiernie przesilą staw. Wówczas może dojść do zerwania więzadeł krzyżowych przednich lub tylnych, a także więzadeł pobocznych piszczelowych.

Bardzo często do uszkodzenia stawów dochodzi po urazie kolana. Silne uderzenie w kolano lub nogę, niewłaściwe postawienie stopy podczas biegu czy skręcenie zgiętego kolana może spowodować zerwanie więzadła. Problem ten może dotyczyć również osób, które nie są aktywne fizycznie.

Jak leczy się zerwane więzadło?

Gdy stwierdzimy zerwanie więzadła, należy przede wszystkim nie popadać w panikę. W pierwszej kolejności trzeba odciążyć staw i schłodzić bolące miejsce. Najlepiej ułożyć poszkodowanego w pozycji leżącej. Następnie dobrze jest owinąć kolano bandażem i skontaktować się ze specjalistą.

Całkowicie zerwane więzadło nie zregeneruje się samoistnie. Taki problem najczęściej rozwiązuje się operacyjnie, przeprowadzając rekonstrukcję lub przyszycie oderwanej kostki. W niektórych przypadkach po konsultacji z ortopedą można będzie zrezygnować z zabiegu. Przy nienagannej pracy mięśnia dwugłowego uda możliwa będzie stabilizacja kroków mimo zerwanego więzadła.

Podrzędną kwestią będzie usunięcie stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Często wykorzystuje się do tego celu środki farmakologiczne, które uśmierzają ból, lecz nie eliminują jego przyczyny. Pomocna może być tu terapia Orthokine, która pomaga zwalczyć infekcję i wpływa na regenerację zerwanego więzadła.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem? Od czego zależy czas leczenia kanałowego?

1 sierpnia 2022

Leczenie kanałowe często wymaga czasu, aby ząb został całkowicie oczyszczony i wyleczony. Nowoczesne metody oprócz tradycyjnego leczenia kanałowego oferują również leczenie przeprowadzane pod mikroskopem. Jest to dużo dokładniejszy proces leczenia,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady