Jak wygląda frezowanie? Czy nowoczesne maszyny mają wpływ na jakość pracy?

unnamed file 3

Frezowanie to rodzaj obróbki wykorzystywany do nadawania różnych kształtów. Materiałem poddawanym obróbce może być metal, tworzywa sztuczne lub drewno. W sprzedaży znajdziemy również tzw. frezarki uniwersalne. Maszyny do frezowania znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych jednak jak dokładnie, wygląda proces związany z frezowaniem?

Frezowanie – jak wygląda?

Podstawowym elementem koniecznym do frezowania są odpowiednie narzędzia. Jeżeli maszyna jest już gotowa do obróbki, można przystąpić do pracy. Po uruchomieniu frezarki materiał zostaje poddany obróbce przez tzw. frezy, które wykonują one ruch obrotowy.

Jeżeli chodzi o ruch przesuwny, to jest on wykonywany przez frezarkę lub samo tworzywo poddawane obróbce. Frezy mogą poruszać się z różną prędkością, jednak ma to wpływ na jakość wykonywanej pracy.

Nowoczesne centrum frezarskie pomimo tego, że działa tak samo, jak pozostałe maszyny ma ogromny wpływ na obróbkę. Dobre urządzenia wpływają na precyzję i proces dotyczący obrabianych materiałów, dlatego należy wybierać takie centra frezarskie, które spełniają wszystkie wymagane kryteria.

Sposoby obróbki – na czym polegają?

Wyróżnia się frezowanie walcowe oraz kształtowe. Obie te metody znacznie się od siebie różnią. W przypadku frezowania walcowatego frezy znajdują się na powierzchni obrabianego materiału. Ten sposób wykorzystuje się w do obróbki powierzchni płaskich, rowków.

Do tego typu czynności można dobrać kilka rodzajów frezów. Zanim jednak wybierzemy jeden z nich, trzeba go umiejętnie dopasować do obrabianego materiału. Frezowanie kształtowe polega na tym, że frezy umieszczane są na bryle obrotowej.

Oba te sposoby często wykorzystuje się w wielu zakładach przemysłowych. Dzieje się tak z racji tego, że obróbce poddawane są przeróżne tworzywa, a także ich kształty. Zastosowanie odpowiedniej obróbki stanowi bardzo ważny element, zwłaszcza wtedy, gdy odbiorca narzuci swoje wymagania.

Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne

Podczas pracy frezarki mogą być wykonywane dwa rodzaje ruchów. Przy frezowaniu współbieżnym obrabiane tworzywo wraz z frezem wykonują ruch w jednym kierunku. Frezowanie przeciwbieżne można określić, jako przeciwieństwo frezowania współbieżnego, ponieważ ruch wykonywany przez frez i materiał odbywa się w zupełnie innym kierunku.

Do obu tych metod potrzebna jest zarówno dobra frezarka, jak i doświadczony pracownik, gdyż jest to gwarancja dobrze wykonanej pracy. Warto jedynie pamiętać o regularnej wymianie narzędzi, które podlegają zużyciu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448204 e02f11c3d0e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3NzU4OTExMwixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile wynosi VAT na nowe mieszkania? Od czego uzależnione są konkretne stawki podatku?

1 maja 2023

Koszty związane z zakupem nowego mieszkania to nie tylko sama jego wartość. Nowy nabywca musi ponieść tu także wydatki związane z koniecznością zapłaty podatku VAT. Ile wynosi taki podatek i…

Czytaj więcej