Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Kilka wskazówek dla pracowników w Niemczech

photo 1617203443952 6d2619f7ff4ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie o pracę często jest bardzo trudnym tematem, zwłaszcza dla pracownika. Schemat przygotowania takiego dokumentu oraz jego wręczenie może być bardzo stresującym momentem, jednak stres nie powinien być przeszkodą do przedłożenia wypowiedzenia. Jak należy prawidłowo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę i o czym pamiętać, sporządzając taki dokument?

Wypowiedzenie umowy o pracę – w jakiej formie złożyć dokument?

Bez względu na to, która ze stron chce złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, należy pamiętać o przygotowaniu dokumentu we właściwej formie. Wypowiedzenie (kundigung po niemiecku) może być sporządzone wyłącznie w formie pisemnej. Oznacza to, że przekazanie informacji o wypowiedzeniu ustnie lub przez e-mail jest niedopuszczalne.

Informacje przekazane na piśmie to ważny aspekt, jeżeli chcemy zgodnie z obowiązującym prawem zakończyć stosunek pracy. Poza tym dokument ten musi zawierać wszystkie wymagane informacje oraz prawidłowo wyliczony okres wypowiedzenia, który zależy od długości zatrudnienia. Wypowiedzenie musi zostać także podpisane przez stronę, która je składa.

Przygotowanie wypowiedzenia umowy o pracę – na co zwrócić uwagę?

W momencie przygotowywania wypowiedzenia umowy o pracę ważne jest zawarcie tam prawdziwych informacji. Brak jakichkolwiek wymaganych danych mógłby przyczynić się do nieważności tego dokumentu. W Niemczech dopuszczalne jest także tzw. „wypowiedzenie nadzwyczajne”.

Takie dokument może złożyć osoba podająca konkretny powód, dla którego chce zakończyć współpracę, dzięki czemu nie obowiązuje okres wypowiedzenia. Dokument, w jakiej formie może złożyć nie tylko pracownik, ale też pracodawca. Warto dodać, że wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech jest jednostronnym oświadczeniem woli, a więc druga strona nie musi wyrażać w tej sytuacji zgody na to, czy przyjmie dokument, czy też nie.

Co zrobić, gdy otrzymamy wypowiedzenie umowy o pracę od niemieckiego pracodawcy?

Jeżeli pracodawca wręczy nam wypowiedzenie umowy o pracę nie należy się z tego powodu załamywać. Przyczyn zwolnienia może być wiele, a więc nie zawsze chodzi tutaj o złe wykonywanie obowiązków służbowych.

W Niemczech dla osób, które utraciły pracę przyznawane są specjalne zasiłki, które zapewnią płynność finansową do momentu znalezienia nowej pracy. Dzięki temu osoba przebywająca na terenie Niemiec nie musi wracać do kraju, a może poszukać nowej pracy wciąż, mieszkając za granicą.

Może spodobać Ci się również:

photo 1497215728101 856f4ea42174cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5Nnx8b2ZmaWNlJTIwcGFsbXxlbnwxfDB8fHwxNjY0ODE3MzU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Palmy do domu i na zewnątrz, czyli jak stworzyć tropikalną aranżację z estetycznym smakiem?

1 września 2022

Palmy są popularną dekoracją zewnętrzną dla domów w strefach umiarkowanych. Wielu właścicieli domów decyduje się zainstalować jeden w swoich domach, na tarasach i w ogrodach. Tym sposobem można zyskać poczucie…

Czytaj więcej