Który tynk lepszy – gipsowy czy cementowo-wapienny?

photo 1531431057391 da7a1aabd412ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Do zabezpieczenia ścian wewnątrz mieszkania często wykorzystuje się tradycyjne zaprawy tynkowe. Mieszanki gipsowe i cementowo-wapienne wciąż są bardzo popularne wśród firm oferujących usługi remontowe. Nic dziwnego, obie zaprawy odznaczają się doskonałymi parametrami. Która z nich jednak będzie lepsza?

Tynk cementowy – solidny i wytrzymały

Tego typu zaprawa słynie z dużej odporności na działanie zewnętrznych czynników. Można ją nakładać z wykorzystaniem klasycznego agregatu do gipsu lub ręcznymi metodami. Powłoka cementowo-gipsowa jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie skutecznie zabezpieczy powierzchnię ścian przed działaniem wilgoci i rozwojem pleśni.

Zaprawa tego typu przygotowana jest najczęściej w formie kilku powłok o zróżnicowanej grubości. Na samym początku układana jest obrzutka, której zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany i przygotowanie podłoża pod nałożenie właściwej warstwy tynkowej. Decydując się na tego typu zaprawę musimy jednak pamiętać o tym, że powłoka będzie mieć sporą grubość.

Tynk gipsowy bardziej elastyczny

To produkt przygotowany na bazie mineralnego surowca, który ma drobnokrystaliczną strukturę. Dzięki takiej budowie dość łatwo będzie przygotować powłokę o idealnej gładkości, co może okazać się niemożliwe w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej. Tynki tego typu łatwo można nałożyć z pomocą agregatu do nakładania gładzi.

Zaprawy gipsowe odznaczają się podobną wytrzymałością co tynki cementowe, choć są w nieco mniejszym stopniu odporne na działanie wilgoci. Materiał ma zdolność do częściowego pochłaniania nadmiaru pary wodnej, jednak przy zbyt dużym zawilgoceniu mogą się nie sprawdzić. Dlatego lepiej stosować je w pomieszczeniach suchych, takich jak sypialnia, pokój dziecięcy oraz salon.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem tynkowania?

Przede wszystkim warto dokładnie opracować powierzchnię ścian. Nie powinny się na niej znajdować żadne zanieczyszczenia czy ślady poprzedniej powłoki, które mogą znacznie osłabić strukturę nowej zaprawy. Zanim przejdziemy do natrysku tynku lub gładzi, powinniśmy też zagruntować powierzchnię, by zwiększyć jej przyczepność.

W zależności od rodzaju tynku dopasowujemy do niego technologię nakładania. Zaprawę gipsową najczęściej aplikuje się w formie pojedynczej powłoki, z kolei mieszanki cementowo-wapienne wymagają wielowarstwowego przygotowania.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jakie implanty zębów wybrać?

1 kwietnia 2021

Implanty zębowe to tytanowe śruby, które umieszcza się w kości szczęki. Obecnie są jednym z najlepszych i bardziej skutecznych sposobów na to, aby uzupełnić braki w uzębieniu. Niestety nie są…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady