Lean management – co to jest? Zasady, koncepcja, metodyka

Lean management – co to jest? Zasady, koncepcja, metodyka

Skuteczne zarządzanie firmą ma kluczowy wpływ na jej rozwój i prawidłowe funkcjonowanie. Istotne jest wdrożenie odpowiedniego systemu, który pozwoli optymalizować procesy w przedsiębiorstwie. Jedną z metod zarządzania przedsiębiorstwem, która pozwala zachować dużą elastyczność jest koncepcja lean management.

Koncepcja Lean Management — co to jest? Jak powstała?

Lean Management opiera się na Systemie Produkcyjnym Toyoty (TPS), którego początki sięgają okresu po drugiej wojnie światowej. TPS opierał się na eliminowaniu marnotrawstwa oraz ciągłym doskonaleniu. System ten umożliwił szybki rozwój, a rozwiązania zaczęły być kopiowane przez innych japońskich producentów aut.

Jednak przez długi czas system nie był formalnie udokumentowany, co utrudniło jego popularyzację. Pierwszy artykuł na temat TPS ukazał się w 1977 roku. Jednak istotne dla poznania zasad tej koncepcji było założenie fabryki Toyoty na terenie USA. Dało to badaczom lepszą możliwość jej obserwacji. Kluczowe dla jej popularyzacji była książka The Machine That Changed the World opublikowana w 1990 roku przez grupę badaczy z MIT.

Na jakich zasadach opiera się Lean Management?

W 1996 roku James Womack oraz Daniel Jones opublikowali książkę Lean Thinking, w której możemy poznać 5 kluczowych zasad lean management:

  • Określenie wartości dla klienta
  • Zidentyfikowanie strumienia wartości i czynności w nim
  • Flow, przepływ
  • System pull i push
  • Dążenie do doskonałości (kaizen)

Te 5 kluczowych zasad prowadzi przede wszystkim do eliminowania procesów, które nie przynoszą korzyści oraz optymalizację procesów, które generują wartość dla klienta. W koncepcji lean management widoczny jest wpływ filozofii kaizen, czyli ciągłe dążenie do ulepszania procesów w organizacji.

Dlaczego warto wdrożyć metodologię Lean Management?

Wdrożenie koncepcji Lean Management przekłada się na wymierne korzyści w firmie. Przede wszystkim prowadzi do obniżenia kosztów prowadzenia działalności, przy jednoczesnym wzroście efektywności. Ponadto czas realizacji zamówień jest krótszy, co zwiększa płynność prowadzenia działalności i umożliwia bardziej elastyczne reagowanie na aktualny popyt. Lean management prowadzi do optymalnego zarządzania zapasami. Koncepcja ta wpływa także na to, co się dzieje wewnątrz firmy — pracownicy uczą się nowych umiejętności, natomiast bezpieczeństwo i higiena pracy ulegają poprawie.

Może spodobać Ci się również:

Boczek czy bekon? Swojskie wędliny – sklep internetowy Martika

1 stycznia 2022

Najlepsze mięso wieprzowe Martika Od 1998 roku dzielimy się z Państwem wyjątkowymi, tradycyjnymi specjałami wędliniarskimi. Dzięki 100-letniej recepturze i dbałości o każdy etap procesu wytwarzania pysznego mięsa, jesteśmy w stanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady