Metalizacja próżniowa – co to jest?

unnamed file 15

Przechodząc między sklepowymi półkami z napojami alkoholowymi często nie zwracamy uwagi na ich opakowania. Jednak szukając trunku wyższej jakości, który najbardziej lubimy, od razu wiemy, w którą stronę kierować wzrok. Cenione alkohole mają swoją jakość oraz wygląd, dzięki któremu każdy klient może odróżnić produkt spośród innych. To efekt pracy projektantów szkła, którzy mogą zastosować różne techniki zdobienia. Jedną z nich jest metalizacja próżniowa, której poświęcimy dziś nieco więcej uwagi…

Na czym polega metoda?

Zdobienie metalem butelek opiera się na utworzeniu barwnej, metalicznej powłoki na powierzchni naczynia. Ma ona grubość kilkunastu mikrometrów i doskonale przylega do szkła. W ten sposób opakowanie wydaje się imitować dany pierwiastek zarówno pod względem koloru jak i blasku.

Do metalizacji stosuje się powszechne surowce, takie jak chrom, nikiel czy miedź oraz metale szlachetne jak złoto, srebro czy platyna. Mimo wykorzystania drogocennych surowców technika jest stosunkowo tania. Do dekoracji wykorzystuje się bowiem jedynie niewielką ilość tych metali. 

Jak metalizowane są butelki?

Proces rozpoczyna się od wyczyszczenia i przygotowania powierzchni naczynia. Następnie jest ono umieszczane w próżni, do której doprowadza się pierwiastek w stanie gazowym. Dzięki takiej formie oraz braku oporów powietrza może on z łatwością przylec do powierzchni szkła tworząc w ten sposób cienką powłokę.

Aby powstałe dekoracje utrzymywały się na dłużej, butelki poddaje się ponownemu podgrzaniu. Wpływa ono na znaczne utwardzenie powłoki i wiązań między nią a szkłem. Metal może zostać wykorzystany w dwojaki sposób:

  • tworząc powłoke przeświecającą. Metalizacja butelek transparentna umożliwia częściowe przepuszczanie światła, co daje wyjątkowy efekt barwny,
  • przygotowując w pełni kryjacą dekorację o wysokim połysku.

Metalizacja jedyną metodą?

Dzięki wykorzystaniu techniki można przygotować idealną powierzchnię naczyń. Metalizacji poddawane są niektóre elementy, lub całe naczynie. Technika świetnie komponuje się również z innymi sposobami zdobienia.

To w pełni nieinwazyjna metoda, która jednocześnie może uatrakcyjnić nasze wyroby. Oprócz idealnego metalicznego koloru technika umożliwia nadanie szkłu wyjątkowego blasku. Metalizacja butelek jest też stosunkowo tania, przez co producenci często stawiają na taki sposób wykończenia opakowań. Łącząc technologię z innymi, takimi jak matowanie, sitodruk czy grawerowanie laserem można wykonać idealną powierzchnię naczynia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co źle wpływa na pozycjonowanie strony? Najczęściej popełniane błędy

1 listopada 2021

Pozycjonowanie stron to jeden z elementów, który wpływa na jeszcze lepsze ich wyszukiwanie. Łatwiejsze znalezienie strony przez potencjalnych klientów zwiększa sprzedaż, a tym samym zyski. Jednak pomimo tego, że pozycjonowanie…

Czytaj więcej