Przenośny rentgen weterynaryjny – kiedy może się przydać?

unnamed file 1

Coraz więcej gabinetów weterynaryjnych inwestuje nie tylko w stacjonarne, ale również przenośne aparaty rentgenowskie dla zwierząt. Popularność tego typu sprzętu nie powinno zresztą nikogo dziwić. Mobilne RTG przydaje się bowiem w wielu różnych sytuacjach. Sprawdź, kiedy warto go użyć i dlaczego.

Jak działa przenośny rentgen weterynaryjny?

Przenośne RTG weterynaryjne nie różnią się zbytnio od aparatów stacjonarnych. Działają na identycznych zasadach. Nie wymagają jednak podłączania do zewnętrznego źródła zasilania. Są bowiem wyposażone w specjalną baterię, która zapewnia stały dopływ prądu do urządzenia, gdy jest uruchomione. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogniwa w tego typu sprzętach cechuje bardzo długa żywotność. Wytrzymują one nawet do 1000 ekspozycji na jednym ładowaniu, a w razie konieczności można je łatwo wymienić na nowsze modele.

W dodatku nowoczesne mobilne aparaty rentgenowskie mają oprogramowanie służące do zarządzania akumulatorem. Wspomniany software pozwala między innymi na monitorowanie stanu baterii czy sprawdzenie ilości cyklów ładowania oraz rozładowania. Dzięki niemu użytkownik sprzętu może w łatwy i szybki sposób zorientować się, czy dane ogniwo działa prawidłowo i kiedy należy je wymienić. W rezultacie oszczędza sporo czasu. Minimalizuje też ryzyko awarii urządzenia. 

Kiedy warto wykorzystać przenośny rentgen weterynaryjny?

Przenośny rentgen weterynaryjny znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Można go wykorzystać wszędzie tam, gdzie użycie tradycyjnej aparatury jest bardzo utrudnione, na przykład do diagnozowania małych zwierząt lub koni. Opisywany sprzęt świetnie sprawdza się podczas pracy w terenie. Jest lekki, poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Nie sprawi więc większych trudności w transporcie. Bez trudu zmieści się w samochodzie.

Przenośny rentgen to niezwykle wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy właściciel nie może zabrać swojego pupila do gabinetu i weterynarz musi odwiedzić czworonożnego pacjenta w domu. Wówczas lekarz jest w stanie wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne na miejscu, a w rezultacie, a w rezultacie szybciej  postawić trafne rozpoznanie i rozpocząć proces terapeutyczny.

Ile kosztuje przenośny rentgen weterynaryjny?

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za dobry, mobilny aparat rentgenowski dla zwierząt? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Cena sprzętu zależy w dużej mierze od producenta. Zwykle tego typu sprzęt to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Przenośne RTG można również wynająć.

 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Zamykanie naczynek laserem – ile zabiegów jest potrzebnych?

1 kwietnia 2021

Skóra naczynkowa wymaga specjalnego traktowania, jeżeli będziemy o nią dbać w odpowiedni sposób, bez wątpienia odwdzięczy się nam pięknym i zdrowym wyglądem. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć, jak to…

Czytaj więcej