Nawyki, które sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy

Nawyki, które sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które co prawda osiągają dobre dochody, jednak pieniądze ich się nie trzymają. Jeśli przeciekanie pieniędzy przez palce to także Twój problem, to znak, że powinieneś wprowadzić kilka zmian.

Nie prowadzisz domowego budżetu

Brak zapisywania dochodów i wydatków to grzech główny wielu Polaków. Spontaniczne zakupy takie jak: gadżety, jedzenie na mieście, prezenty dla bliskich potrafią pochłonąć niejedną wypłatę. Budżet domowy to coś, co zdecydowanie warto prowadzić. Wystarczy kilka tygodni zapisywania wydatków i już widzimy, gdzie wyciekają nam pieniądze. Dodatkowo, dzięki budżetowi w połowie miesiąca szybko zauważymy, że na przykład kategoria rozrywki pochłonęła już 90% założeń i trzeba przystopować.

Wydajesz więcej niż zarabiasz

Osoby, które stale nie mają pieniędzy to bardzo często te same, które wydają więcej niż zarabiają. Tutaj potrzebna jest kolosalna zmiana nawyków. Przede wszystkim zaraz po wypłacie należy przelać określoną kwotę na inne konto tytułem oszczędności. Później gospodarujemy już tylko tym, co nam zostało. W ten sposób będziemy zawsze mieć pewną poduszkę bezpieczeństwa.

Kupujesz przedmioty, których nie potrzebujesz

Osoby, którym pieniądze wyciekają nie wiadomo gdzie to bardzo często te same, które robią wiele nieprzemyślanych zakupów. Są one bardzo podatne na reklamę oraz mają zwyczaj porównywać się do innych. Jeśli ktoś kupuje nowy kosmetyk, artykuł kuchenny czy telewizor tylko dlatego, że taki sam ma ktoś znajomy to znak, że trzeba zacząć z tym walczyć. Gdy nagle dopadnie nas chęć posiadania danej rzeczy zastanówmy się, czy faktycznie jest nam niezbędna. Dobrym sposobem jest odroczenie takiego zakupu o kilka dni. Gdy za tydzień również będziemy chcieć tę rzecz kupić, to oznacza, że warto.

Dajesz się wykorzystywać innym

Okazuje się, że są osoby, które potrafią zarabiać duże pieniądze i jednocześnie nigdy ich nie mają. Problem zwykle polega na tym, że takie osoby dają się wykorzystywać innym. Często w ich otoczeniu jest ktoś inny, kto te pieniądze wydaje. Może to być żona, dziecko czy znajomi, którzy zwykle tak sterują sytuacją, że to ta osoba stawiała innym drinki w barach. Tutaj potrzebna jest asertywność i postawienie jasnych granic.

Często pożyczasz

Kredyty same w sobie nie są czymś złym, trzeba jednak pamiętać, w których sytuacjach warto je zaciągać. Generalnie kredyt jest wskazany wtedy, gdy przeznaczamy go na cele inwestycyjne. Warto go wziąć na wyposażenie biznesu, czy poszerzenie kompetencji, które wygenerują dodatkowe zarobki. Zdecydowanie nie warto zaciągać kredytów na cele konsumpcyjne, a więc na wakacje, święta, wesela. Osoby z taką skłonnością muszą nauczyć się odraczać przyjemność w czasie, bo inaczej będą nieustannie płacić odsetki od kredytów i pożyczek.

Może spodobać Ci się również:

photo 1474065581914 e24d783b0c55cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNnx8Q2FyJTIwYWlyJTIwY29uZGl0aW9uaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NDEyODk3MDIixlibrb 1.2.1q80w1080

Gdzie jest wahacz w samochodzie? I jaką pełni rolę?

1 lutego 2022

Prowadząc samochód osobowy często nie zdajemy sobie sprawy jak silne przeciążenia nasze auto musi wytrzymać. Pokonywanie zakrętów przy dużej prędkości czy jazda po nierównej nawierzchni stanowi spore obciążenie dla układu…

Czytaj więcej