Od kiedy liczy się wypowiedzenie? Co musi wiedzieć pracownik zatrudniony w Niemczech o wypowiedzeniu umowy o pracę?

photo 1638537690581 dc2192bfc7ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli dotyczące zakończenia stosunku pracy. Dokument ten może zostać wręczony przez obie strony, a więc prawo do zwolnienia ma zarówno pracownik, jak i pracodawca. Od kiedy liczy się wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech, jak długo trwa i od czego zależy konkretny okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę Niemicy – od kiedy się liczy i jak długo trwa?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne od momentu jego dostarczenia drugiej stronie. Natomiast czas trwania po wręczeniu/otrzymaniu kündigung niemcy uzależnione jest od okresu zatrudnienia w danej firmie. Zgodnie z przepisami w Niemczech obowiązuje 4 tygodniowy okres wypowiedzenia, który wraz z trwającym czasem zatrudnienia się wydłuża. Okresy wypowiedzenia wyglądają następująco:

  • 2 lata zatrudnienia – 1 miesiąc wypowiedzenia
  • 5 lat zatrudnienia – 2 miesiące wypowiedzenia
  • 8 lat zatrudnienia – 3 miesiące wypowiedzenia
  • 10 lat zatrudnienia – 4 miesiące wypowiedzenia
  • 12 lat zatrudnienia – 5 miesięcy wypowiedzenia
  • 15 lat zatrudnienia – 6 miesięcy wypowiedzenia
  • 20 lat zatrudnienia – 7 miesięcy wypowiedzenia

Na podstawie powyższych okresów wypowiedzenia można więc wywnioskować, że im dłużej dana osoba pracuje w jednej firmie, tym dłuższy okres wypowiedzenia obowiązuje.

Czy okres wypowiedzenia zawsze obowiązuje?

Jeżeli mamy do czynienia ze zwykłym wypowiedzeniem umowy o pracę, to obowiązują tutaj wspomniane wcześniej okresy wypowiedzenia. Zupełnie inaczej wygląda to, gdy zostanie wręczone wypowiedzenie natychmiastowe. W tej sytuacji nie obowiązuje okres wypowiedzenia, a więc umowa rozwiązywana jest ze skutkiem natychmiastowym.

Aby jednak taka sytuacja miała miejsce, muszą pojawić się ku temu poważne przesłanki. Żadna ze stron nie może wręczyć wypowiedzenia natychmiastowego bez uzasadnionej przyczyny. Kündigung jest dokumentem, który można przekazać w każdej chwili, ale trzeba pamiętać, kiedy i jaki rodzaj wypowiedzenia, należy wręczyć, w danej sytuacji.

Czy wypowiedzenie to zawsze niekomfortowa sytuacja dla stron?

Mogłoby się wydawać, że wypowiedzenie jest dokumentem, którego obawiają się nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy. Żadna ze stron nie chce, aby ta druga wręczyła taki dokument. Jednak nie zawsze jest to regułą, ponieważ w przypadku pracowników wręczających wypowiedzenie może często stać propozycja lepszej pracy.

Oznacza to, że dokument ten nie zawsze oznacza to najgorsze. Dzięki możliwości wręczenia wypowiedzenia można zmienić pracę. Jest to też udogodnienie dla pracodawcy, gdyż zdarza się, że może nie być on zadowolony z pracownika.

Może spodobać Ci się również:

photo 1450101499163 c8848c66ca85ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca za granicą – jak udokumentować? Jakie dokumenty zobowiązany jest wydać niemiecki pracodawca?

1 maja 2022

Praca za granicą powinna przynosić nie tylko korzyści finansowe, ale także umożliwić pracownikowi zdobycie dodatkowego doświadczenia, które może okazać się pomocne podczas zmiany zatrudnienia. Jeżeli więc planujemy wyjazd na granicę,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady